Банките в еврозоната да не освобождават капиталовите буфери, препоръчва ЕЦБ
Икономическият растеж в еврозоната ще остане слаб в краткосрочен план, тъй като услугите и пазарът на труда отслабват.
Въпреки тази тенденция, държавите не трябва да освобождават банковите буфери, заяви вицепрезидентът на Европейската централна банка Луис де Гиндос, цитиран от Reuters.
Някои от големите държави в еврозоната въведоха т.нар. антициклични буфери, които принуждават кредиторите да заделят повече капитал в по-добри времена, който след това може да бъде освободен, когато икономическият цикъл се обърне.
"Освобождаващите се капиталови буфери следва да се запазят, за да гарантират, че са на разположение в случай на влошаване на условията в банковия сектор", обясни де Гиндос.
Германия и Франция въведоха такива буфери тази година, като Франция планира да ги увеличи от началото на следващата година, а Нидерландия обяви планове за удвояване на буферите през май следващата година, допълва Reuters.
Потенциално безпокойство буди фактът, че икономиката на еврозоната е в застой през цялата година и всяко възстановяване през следващата бъде слабо, като ще запази растежа под 1%.
"По-слабата промишлена активност се пренася върху услугите", коментира де Гиндос. "Вероятно икономиката на еврозоната ще остане потисната в краткосрочен план."
Дори пазарът на труда, светлото петно в икономиката на блока, започна да показва признаци на отслабване, смята зам.-директорът на ЕЦБ.
Икономическите притеснения идват в момент, когато ЕЦБ повиши лихвените проценти до рекордно високи стойности чрез 10 поредни увеличения, надявайки се да забави потребителското търсене и да върне инфлацията към целевото равнище от 2%, припомня Reuters.
Макар че понастоящем инфлацията е под 3%, де Гиндос заяви, че е вероятно тя отново да се повиши през следващите месеци, макар че общата дезинфлационна тенденция все още ще се запази в средносрочен план.
По отношение на перспективите за лихвените проценти де Гиндос заяви, че през декември ЕЦБ ще разполага с повече информация, "за да преоцени инфлационните перспективи и необходимите политически действия".
Той повтори и стандартните насоки на банката, че лихвените проценти, задържани на сегашното си равнище "за достатъчно дълъг период от време", ще играят "съществена" роля за намаляване на инфлацията.