Фондовите пазари в САЩ и Европа загубиха импулса от предходните дни
Разпродажби в акциите на Cisco Systems и Walmart, които паднаха с по над 8%, понесоха надолу индекса Dow Jones Industrial Average, като по-широкият пазар едва успя да преодолее загубите, както и падащите енергийни акции, за да продължи ноемврийското си рали.
S&P 500 добави само 0,1% в четвъртък.
Технологично ориентираният Nasdaq Composite отбеляза дори по-малък ръст, като към момента е с 9,8% нагоре за месеца.
Dow загуби около 0,1%, или 46 пункта.
Въпреки слабата търговска сесия, охлаждащата се инфлация в САЩ кара много инвеститори да вярват, че Федералният резерв е приключил с повишаването на лихвените проценти и че акциите са готови за продължително покачване.
Стив Киавароне, старши мениджър на активи във Federated Hermes, казва пред The Wall Street Journal, че ралитата в S&P 500 обикновено се случват между последното увеличение на лихвите и първото намаление, посочвайки, че неговата компания е увеличила разпределението си в акции, купувайки по време на спадовете през май, септември и най-агресивно миналия месец.
Анализатори от Barclays казват, че след като две тримесечия са предпочитали пари в брой пред акции и облигации, сега вярват, че акциите ще надминат фиксирания доход.
„Рисковете от понижаване на световната икономика са намалели значително“, пишат анализаторите в бележка до клиентите в четвъртък, добавяйки, че „акциите ще се възползват от доста благоприятното дъно на този бизнес цикъл.“
В четвъртък обаче инвеститорите бяха разочаровани от Cisco и Walmart. Гигантът в мрежовото оборудване намали прогнозите за продажбите и загуби 9,8%, или повече от 20 милиарда долара пазарна стойност, понижавайки индексите S&P и Dow. Walmart беше следващият най-зле представил се и в двата индекса, със спад от 8,1%, след като тримесечните резултати за печалбата на компанията не оправдаха очакванията на анализаторите.
Компанията за киберсигурност Palo Alto Networks, китайският гигант за електронна търговия Alibaba, търговците на дребно Bath & Body Works и Shoe Carnival също отбелязаха спад с по най-малко 5% след отчетите си за печалбите. Листнатите в САЩ акции на производителя на луксозни облекла Burberry загубиха над 10%.
Собственикът на универсален магазин Macy’s, химическият производител Berry Global и германският технологичен конгломерат Siemens се противопоставиха на тенденцията и се покачиха след оповестяването на своите резултати.
Енергетиката беше най-силно засегнатият сектор в S&P 500 четвъртък, като загуби 2,1% в отговор на нарастващите доставки на гориво и падащите цени.
Признаците за забавяне в търсенето и нарастващите вътрешни запаси тласнаха референтните фючърси на американския суров петрол надолу с 3,76 долара за барел в четвъртък до 72,90 долара - най-ниската цена от началото на юли. Фючърсите на бензина и дизела се понижиха с повече от 4%, като първият удари най-ниската си цена тази година.
Декемврийските фючърси на природния газ паднаха до 3,062 долара за милион BTU, което е с 52% по-ниско от преди година, след като Администрацията за енергийна информация съобщи, че запасите са се увеличили в началото на отоплителния сезон, когато обикновено започват да се свиват на фона на по-голямо търсене.
Компаниите за петролни услуги Baker Hughes и Halliburton загубиха съответно 4,1% и 3,3%. Refiner Marathon Petroleum изтри 3,5%.
Енергията е единственият индустриален сегмент на S&P 500, който отбелязва спад този месец.
Акциите на технологичните компании водят покачването, като Microsoft затвори на нов рекорд за всички времена в четвъртък, а Nvidia отбелязва 239% ръст през 2023 г.
На дълговите пазари доходността на 10-годишните съкровищни облигации падна до 4,444%, спад от 4,535% в сряда и 5% в края на миналия месец.
Водещите европейски фондови борси закриха вчерашната търговска сесия разнопосочно, като Stoxx Europe 600 регистрира спад от 0,6%. Най-губещи бяха компаниите от сектора на производството на петрол и газ, чиито акции поевтиняха с 2,7%, докато комуналните дружества отбелязаха 1,1% ръст.