За първи път в историята: Жена застава начело на ЕИБ. Коя е Надя Калвиньо
Испанският министър на финансите Надя Калвиньо поема ръководството на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), след като 27-те финансови министри от ЕС днес официално одобриха нейното назначение .
След конкурс, продължил няколко месеца, Калвиньо спечели надпреварата за президентския пост пред Маргрете Вестагер, която се оттегли от длъжността на еврокомисар по цифровите технологии и конкуренцията, за да се включи в битката за финансовата институция, отбелязва Politico.
Надя Калвиньо е 55-годишна, майка на четири деца, убедена защитничка на правата на жените и ще стане първата жена и първият испански гражданин начело на ЕИБ, допълва Reuters.
Тя ще отговаря за отпускането на милиарди евро заеми за големи инфраструктурни проекти в цяла Европа и ще играе ключова роля във възстановяването на Украйна и осигуряването на финансиране за климата през следващите години.
Калвиньо ще започне работа в базираната в Люксембург централа на 1 януари 2024 г. – датата, на която изтича мандатът на настоящия ръководител – 72-годишният германски икономист Вернер Хойер.
Под ръководството на Хойер от 2012 г. насам ЕИБ увеличи капитала и заемите си за инвестиции в чиста енергия и сигурност в Европа и финансира разработването на ваксини срещу COVID-19.
"Благодарна съм и за мен е чест, че получих подкрепата на колегите си министри на финансите да застана начело на Европейската инвестиционна банка", заяви Калвиньо пред репортери в Брюксел.
"ЕИБ ще има още по-важна роля занапред за финансирането на зеления преход, за осигуряването на финансова подкрепа за възстановяването на Украйна, както и за подкрепата на ролята на Европа в света.", подчерта тя.
Калвиньо получи сериозна подкрепа за спечелването на поста, след като белгийският министър на финансите Винсент Ван Петегем, който председателстваше процеса на подбор, одобри кандидатурата ѝ в писмо до финансовите министри на ЕС миналия петък и им даде срок до понеделник да представят възраженията си.
"Сигурен съм, че Надя ще бъде много добър председател", заяви Ван Петегем пред репортери в Брюксел. "Разбира се, имаше петима отлични кандидати, но с Надя имаме силен следващ президент на ЕИБ."
Надя Калвиньо е бивш служител на Европейската комисия, била е генерален директор на бюджетния отдел.
От юни 2018 г., когато социалистът Педро Санчес за първи път стана министър-председател, тя е министър на икономиката - пост, който в Испания обхваща много аспекти на публичните финанси.
Възприемана широко като технократ, тя е държавен служител от кариерата и не е член на партията на Санчес. Именно тя оглави икономическия отговор на Испания на пандемията с безпрецедентен пакет от 200 млрд. евро през 2020 г. и управляваше прилагането на финансовата помощ на Европейския съюз.
През 2019 г. Калвиньо беше кандидат за ръководител на Международния валутен фонд, но крайна сметка загуби от българката Кристалина Георгиева.
През 2020 г. кандидатурата ѝ за председател на органа, представляващ финансовите министри от еврозоната, също завърши с неуспех, припомня Politico.
Със споразумението от петък висшият пост в ЕС е поверен на социалистически кандидат от южна държава. Това може да повлияе на преговорите за други ключови позиции в Брюксел, които ще бъдат определени от лидерите след европейските избори догодина, отбелязва изданието.
В битката за ЕИБ, испанският финансов министър се радваше на подкрепата на двете най-могъщи държави в ЕС.
Германският канцлер Олаф Шолц се обяви в подкрепа на Калвиньо по време на срещата на висшите европейски социалистически лидери в Испания през ноември. Франция не подкрепи публично нито един кандидат, но е публична тайна, че симпатиите на Париж клоняха към Калвиньо.