Орбан продължава да се противопоставя на присъединяването на Украйна към ЕС
Ден преди началото на ключовата среща на върха на европейските лидери в Брюксел унгарският министър-председател Виктор Орбан потвърди позицията си, че Унгария ще блокира започването на преговори за присъединяването на Украйна в ЕС.
"Европейският съюз се готви да направи ужасна грешка и трябва да им се попречи в това - дори ако 26 държави искат да го направят, а само ние сме против", каза той в унгарски подкаст.
Унгарският лидер заяви, че отварянето на пътя на Украйна към членство ще подкопае доверието в блока, като добави:
“Ето защо казвам: свалете членството от дневния ред, Унгария ще настоява за това, така че този въпрос не си струва да се обсъжда сериозно. Този път е затворен, защото Унгария не е съгласна с това. Но нека да говорим разумно за това как в рамките на стратегическото партньорство да дадем на украинците неща, с които да ги укрепим геостратегически.”
Премиерът каза още, че не смесва въпросите за парите и принципите. По въпроса за замразените средства на Унгария от ЕС Орбан подчерта, че смята, че на Унгария се дължат пари.
“Готов съм по финансовите въпроси да сключвам финансови сделки. Но не съм готов по финансови въпроси да сключвам стратегически или политически сделки.”
Изказването на Орбан идва след коментар на политическия му директор относно блокираното финансиране.
„Будапеща е готова да оттегли ветото си върху новия пакет от помощи на ЕС за Украйна, ако Брюксел се съгласи да деблокира всички средства, замразени от блока поради опасения за върховенството на закона в страната, заяви Балаж Орбан пред Bloomberg.
"Финансирането на Унгария от ЕС и финансирането на Украйна са два отделни въпроса", каза съветникът, който не е роднина на унгарския премиер. "Но ако ЕС настоява финансирането на Украйна да дойде от променения бюджет на ЕС, тогава двата въпроса се свързват", добави той.
Коментарите на помощника на унгарския лидер идват в момент, когато Европейската комисия е на път да деблокира 10 млрд. евро от фондовете на ЕС като награда за съдебните реформи, които Будапеща проведе, за да отговори на опасенията на Брюксел относно независимостта на съдебната си система.
Очаква се обаче останалата част от блокираните средства - около 11,7 млрд. евро - да остане замразена поради проблеми, свързани със защитата на правата на човека, възлагането на обществени поръчки и състоянието на академичните свободи в страната, пише Politico.