Дървеници, стачки, бомбени заплахи: Каква всъщност е реалността в Париж
Една съвременна шега гласи, че когато нещо в Париж се обърка, виновна е Емили.
Повечето сигурно се досещат за кого става въпрос.
Откакто хитовият сериал на Netflix Емили в Париж представи града като някакъв идеален рай, излъскан до съвършенство, проблемите във френската столица сякаш валят като из ведро.
От стачките и дървениците до фалшивите сигнали за бомби – туристите никак не са доволни от последните публикации за най-посещаваната дестинация на Стария континент.
Местната жителка Каролин Харап обаче твърди, че всичко това не отразява достоверно реалността, пише Euronews.
Запазено първо място в новините
На първо място тази година бяха стачките.
„Честно казано, в Париж винаги има стачки.
Но тези през пролетта, изразяващи разбираемо недоволство от пенсионната реформа на Макрон, бяха особено активни“, казва Каролин.
Въпреки че много хора симпатизираха на каузата, не беше толкова лесно да се ентусиазираш от улиците, затрупани с боклуци.
Точно когато изглеждаше, че всичко утихва, се появи "дървеницигейт" – светът се поддаде на някаква масова истерия, подхранвана от медиите, подобна на паника. „Вярно е, че имаше нашествие от дървеници и някои училища и кина бяха затворени за известно време.
Но дървениците се увеличават навсякъде - не само в Париж и сега тук всички изглежда са забравили за това“, обяснява Каролин.
И все пак всичко това бледнее в сравнение с по-широката загриженост за сигурността на гражданите.
Освен обичайните протести (и понякога бунтове), в Париж съществува и постоянна заплаха от тероризъм, като наскоро националната тревога за заплаха беше повишена до най-високото възможно ниво.
През октомври имаше множеството фалшиви сигнали за бомби. Училища, летища и туристически обекти като Лувъра бяха обект на атаките, а Версайският дворец беше принуден да затвори врати няколко пъти в рамките на една седмица.
Наистина ли е толкова лошо?
Вярно е, че годината в Париж не беше най-добрата.
Но така, както столицата на Франция никога няма да достигне утопията на Емили за барети и романтични букети цветя, ситуацията не е и чак толкова лоша, колкото я представят медиите.
В по-голямата си част животът е продължил почти нормално през цялото това време.
„Докато пиша, камионът за боклук се движи покрай нас, един велосипедист пресича на червено, а едно куче се мотае по тротоара“, допълва Каролин.
Туристите не секват
Изглежда, че туристическият поток също не е секнал.
Според туристическия офис, известен като "Paris je t'aime", въздействието на лошите новини за града до момента е много ограничено, като различните показатели (резервации на полети, търсения и др.) остават стабилни в сравнение с миналогодишните резултати.
Възможно е това да се дължи на Световната купа по ръгби, по време на която броят на чуждестранните туристи се е увеличил с 15,6% в сравнение със същия период на миналата година.
За тази година се очаква броят на туристите да нарасне със 7,2% в сравнение с 2022 г. А за декември пристигащите с пътнически полети от САЩ са на път да се увеличат с 4,6% на годишна база.
Подобни са и данните за посетители от други части на света. Например, Air France увеличи общия си капацитет със 7% за третото тримесечие на тази година в сравнение със същия период на 2022 г Eurostar заявява, че през последните няколко месеца е отбелязала значителен ръст на резервациите.
"Тази година по маршрута от Лондон до Париж резервациите от британския пазар вече надхвърлиха нивата отпреди пандемията, като пътниците могат да избират между 13 и 16 ежедневни връщания", казва представител на Eurostar. "Наблюдаваме устойчиво търсене от страна на клиентите, което бързо се възстанови и доведе до силен ръст на годишна база.", допълва той.
Защо да посетим Париж сега
Париж се готви да бъде домакин на Олимпийските и Параолимпийските игри през 2024 г., така че сега е точното време да го посетите, съветва Euronews.
Освен подобренията в системата на обществения транспорт, които се подготвят за събитието, са изградени и допълнителни велосипедни алеи. С напредването на обратното броене голяма част от града неизбежно ще бъде облагородена за случая.
Освен ако не пътувате до Париж специално за Олимпийските игри, силно препоръчително е да планирате пътуването си преди или след събитието.
Слуховете, че собствениците на апартаменти ще събират непосилни такси за нощувка по време на игрите и че градът ще бъде залят от няколко милиона излишни посетители, ни карат да се подготвим за известен хаос следващото лято. Достатъчно е да кажем, че Париж през пролетта никога не е бил по-привлекателен.
Какво ново през 2024-а
Освен „евъргрийните“ в атракциите на Париж, има и някои нови попълнения. Сред тях са наскоро откритата къща на Серж Генсбур с музей, магазин и кафене/бар, и наскоро обновеният Национален морски музей.
Освен това се провеждат различни събития, свързани с наскоро излезлия биографичен филм "Наполеон" на режисьора Ридли Скот.
С поглед напред към 2024 г., има много неща, които да очакваме с нетърпение, освен Олимпийските игри.
В Музея д'Орсе ще бъде организирана голяма изложба по случай 150-годишнината от зараждането на импресионизма.
Дори Нотр Дам се очаква да отвори отново врати до края на следващата година. Въпреки че катедралата не успя да се вмести в амбициозния срок на президента Макрон за Олимпийските игри, тя би трябвало да отвори през декември 2024 г.