Депутатите увеличиха таксите за хазарт с гласуваните на второ четене разпоредби от закона за Държавния бюджет за 2024 г.

Очакваните приходи според разчетите на финансовото министерство са 200 млн. лв., съобщава БТА.

Според приетите текстове, за поддържане на лиценз за организиране на хазартни игри:

традиционна лотария

томбола

моментна лотария

тото

лото

бинго

кено и техните разновидности

игри със залагания върху резултати от спортни състезания

надбягвания с коне и кучета

игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти, с изключение на онлайн залаганията

се събира двукомпонентна държавна такса, състояща се от еднократна такса в размер на 300 хил. лв. и променлива част в размер на 20% върху разликата между стойността на получените залози и изплатените печалби, а за игри, за които се събират такси и комисиони за участие – в размер на 20% върху стойността на получените такси и комисиони.“

Управляващите предлагат вдигане на таксите върху хазарта от 2 до 4 пътиЧакат се още 200 млн. лева приходи от тази дейност

Променят се и таксите за лиценз на казино, които съответно за петгодишен срок стават 300 000 лв., а за десетгодишен - 600 000 лв.

Според приетите разпоредби за поддържане на лиценз за игри с игрални автомати със срок на лиценза 5 години се събира еднократна държавна такса в размер на 75 000 лв., когато игрите са организирани в населени места до 500 000 жители, и в размер на 150 000 лв., когато игрите са организирани в населени места над 500 000 жители.

За поддържане на лиценз за игри с игрални автомати със срок на лиценза 10 години се събира еднократна държавна такса в размер на 150 000 лв., когато игрите са организирани в населени места до 500 000 жители, и в размер на 300 000 лв., когато игрите са организирани в населени места над 500 000 жители.“

НАП и СЕМ с меморандум за сътрудничество в областта на рекламата на хазартНеобходимостта от сътрудничество между двете институции е резултат от поетите през август 2020 г. от НАП правомощия за осъществяване на надзор в областта на хазарта и свързаните с него дейности

Депутатите приеха и редакционната поправка на Венко Сабрутев от „Продължаваме промяната – Демократична България“, според която, ако не декларират извършваната хазартна дейност, имуществената санкция да е в размер от 5000 до 10 000 лева.

От хазартната индустрия се обявиха срещу засягащите ги промени в бюджета

Завишените с 300% такси за поддържане на лиценз за хазартна дейност, повишения с 60% алтернативен данък и предвидения срок за внасянето им ще доведат до фалити и загуби на лицензи, като очакваните приходи няма да постъпят в хазната, заяви вчера в позиция Асоциацията на игралната индустрия в България (АИИБ).
"Налагането на нови, оказващи сериозно влияние върху цял един сектор на икономиката законодателни промени, чрез внасянето им в последния момент от народни представители е допустима но не и добра практика, защото прилагането и може да доведе до непредвидим и неефективен резултат, във вреда на държавния бюджет", се посочва в позицията. Предлага се, ако предложените такси се приемат от Народното събрание, да бъде прецизиран срокът за тяхното заплащане от организатори на хазартни игри, получили лицензи преди влизането в сила на измененията в Закона за хазарта, като се даде възможност за тяхното пропорционално разсрочване, съобразено със срока до изтичането на съответния лиценз. От АИИБ посочват, че бизнесът осигурява работа за над 80 000 души, а приходите в бюджета на страната са над 350 милиона лева на година.