Важи ли за биткойн максимата на Уолстрийт „Купи слух, продай новина“?
Още през октомври публикации в X (преди Twitter) предполагаха, че Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) най-накрая е одобрила листването на спот биткойн борсово търгуван фонд на BlackRock.
Бързо стана ясно, че това не е вярно и че SEC ще забави решението си за одобрение.
Но в година на куп предизвикателства за криптовалутата – от процеса срещу основателя на FTX Сам Банкман-Фрийд до действията на правителството срещу няколко големи играчи – импулсът, натрупан около очакванията за регулаторното одобрение на спот биткойн ETF, подготвя пазара за това в крайна сметка слуховете да се окажат истина, коментира The Wall Street Journal.
До средата на октомври цената на биткойн вече беше скочила от над $16 000 в началото на 2023 г. до около $28 000. Сега е над $43 000.
„Видяхме каква ще е пазарната цена при сценарий на одобрен ETF предварително“, казва Клара Медали, директор на изследванията в доставчика на данни за крипто пазари Kaiko.
Сега въпросът е дали биткойнът ще следва старата поговорка на Уолстрийт: Ако пазарът купува слухове тази година, може ли да продава по-добре на фона на новините през следващата?
Въпреки че компаниите, подали заявления за спот биткойн ETF, наскоро се срещнаха с регулаторите, одобрението на такъв фонд не гарантира непременно увеличение на цената на криптовалутата, посочва WSJ.
Предишни пускания на продукти, които разшириха инвестиционния потенциал на биткойн в САЩ, показаха класическия модел „купувай слуховете, продавай новините“. Това включва стартирането през 2017 г. на биткойн фючърси и първото стартиране на биткойн-фючърсен ETF през 2021 г.
Разбира се, миналото не винаги е пролог за предстоящата ситуация, особено за една развиваща се технология.
Пикът на биткойн през 2017 г., доближаващ $20 000, в крайна сметка беше засенчен от пика през 2021 г. - близо $70 000.
Какво може да помогне за поддържане на цената на биткойн през 2024 г.?
Например, очаквано „намаляване наполовина“ на възнаграждението, което копачите получават за обработка на транзакции и създаване на нов биткойн, което може да помогне за ограничаване на наличното предлагане, посочва WSJ. А появата на познатите спот ETF, подобни на тези, използвани от инвеститорите за купуване на злато или други физически стоки, може да бъде много по-значима от пускането на фючърси.
Все още обаче има някои пазарни фактори, които трябва да се вземат предвид. Единият е ролята на Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) - публично търгувано дружество с приблизително 27 милиарда долара активи под управление. Тръстът притежаваше 3,2% от всички биткойни в обращение към края на септември, според регулаторна документация.
Тъй като SEC преди това е отхвърлила заявленията на GBTC за листване на борса като ETF, нейните акции не могат да бъдат непрекъснато изкупувани за биткойн или създадени в замяна на биткойн. В резултат цената на акциите на GBTC може да се отклони от стойността на основния биткойн.
По-рано тази година акциите на GBTC се търгуваха с над 45% отстъпка от стойността на биткойн. Тази разлика се стесни, докато очакванията за евентуален преход към ETF нарастваха, и напоследък е под 10%. Цените на акциите на GBTC са се учетворили тази година, изпреварвайки значително самия биткойн.
Сега ключов дебат за следващата година е степента, до която още повече инвеститори ще искат да купуват от GBTC, ако той стане ETF и затвори още повече от тази отстъпка. Достатъчното търсене на GBTC може да доведе до създаването на нови акции и търсенето на самия биткойн. Но достатъчните разпродажби също може да окажат натиск върху биткойна, посочва WSJ.
Активният пазар за ETF не налага стриктно обратно изкупуване или създаване на първични акции и на свой ред купуване или продажба на основния биткойн. Търговските компании, които биха помогнали в подкрепата и създаването на пазар за GBTC ETF, също могат да търгуват на вторичния пазар на акции. Така че дори да има скок в обема на GBTC, това не означава непременно, че ще има съответните движения на основния биткойн пазар.