САЩ се насочват към финансовите институции за нови санкции срещу Русия
Белият дом заяви, че ще наложи санкции на чуждестранни банки, които подкрепят руската война в Украйна, в нов опит да окажат икономически натиск върху Москва, която диверсифицира дейността си от Запада към Китай.
Съгласно изпълнителна заповед, подписана в петък от президента Джо Байдън, САЩ ще бъдат упълномощени да издават т.нар. вторични санкции срещу финансови институции, които подкрепят руската отбранителна индустрия, заяви министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън.
"Днес предприемаме стъпки за създаване на нови и мощни инструменти срещу руската военна машина", каза още Йелън. "И ние няма да се поколебаем да използваме новите инструменти, предоставени от този орган, за да предприемем решителни и хирургически действия срещу финансовите институции, които улесняват снабдяването на Русия."
Най-голямата икономика в света изпраща послание на банките, че имат "много суров избор", казва пред Financial Times високопоставен служител, пожелал анонимност.
"В крайна сметка, ако дадете на почти всяка банка в света избор между това да продължи да продава скромно количество стоки на руския военно-промишлен комплекс или да бъде свързана с финансовата система на САЩ - тя ще избере да бъде свързана с нас, като се има предвид, че нашата икономика е много по-голяма и нашата валута се използва по целия свят", отбелязва той.
Русия се стреми да намали зависимостта си от долари, евро и йени, след като през февруари 2022 г. започна инвазията си в Украйна, което предизвика вълна от западни санкции.
Най-големите китайски банки са отпуснали на Русия кредити в юани на стойност милиарди долари след войната, тъй като западните институции напускат.
Икономиката на страната понесе удар от натиска, но все още се движи в печеливша траектория, като през октомври Международният валутен фонд прогнозира растеж от 1,1% за 2024 г.
Министерството на финансите на САЩ заяви в четвъртък, че ограничението е довело до намаляване на данъчните приходи на Русия от износ на петрол и петролни продукти с 32% между януари и ноември спрямо година по-рано.
Други оценки обаче не са толкова розови по отношение на въздействието. Проучване на Киевското училище по икономика установи, че спазването на ценовия таван на практика не съществува поради широко разпространените измами на руската енергийна търговия.
Новите усилия за вторични санкции идват в момент, когато Г7 се колебае дали да конфискува руски държавни активи в подкрепа на Украйна - друго важно средство за натиск, подкрепяно от САЩ, пише Reuters.
Руснаците успяха да смекчат въздействието на санкциите чрез търговия през трети страни, като особено в страните от Централна Азия се наблюдава рязко увеличение на доставките на технологии.
САЩ засилват използването на вторични санкции въпреки опасенията на някои политици и експерти, че това ще насърчи други държави да се откажат от долара.