Ескалиращите нападения срещу американски войски и търговски кораби, както и инцидентите, в които често са замесвани Иран и неговите пълномощници, предизвикват нови опасения, че войната на Израел в Газа може да се разрасне в регионален пожар с тежки политически и икономически последици, пише в свой анализ CNN.

При положение, че американският военен персонал все по-често се оказва на огневата линия, а военноморските сили на САЩ и съюзниците им са в повишена готовност след множество нападения с дронове, влошаващата се ситуация води до напрегнат празничен период за Белия дом.

Влошаващата се ситуация със сигурността от Индийския океан до Червено море, обхващаща Ирак, Сирия, Ливан и Израел, е нежелана нова външна криза в началото на годината, в която настоящият президент Джо Байдън ще се бори за преизбиране. Но освен това тази ситуация затвърждава една сериозна геополитическа тенденция от последните години - безкрайните изпитания на отношението към САЩ от страна на техните противници.

Дронове срещу военни кораби: Зад завесите на военния театър в Червено мореМасирани атаки на йеменските хути ще поставят под напрежение възможностите на САЩ – военни и финансови


Предупрежденията на Израел, че войната срещу „Хамас“ в Газа ще продължи с месеци, въпреки натиска на САЩ за намаляване на интензивността на конфликта, заплашват да увеличат шансовете войната да излезе извън контрол и още повече да въвлече Вашингтон.

Вълна от опасни ескалации

Първоначалната тревога, че може да избухне регионална война, след като при нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври загинаха 1200 души, а Израел започна атаката си в Газа, не се материализира веднага дори на фона на ограничените сблъсъци между израелските сили и отряди на „Хизбула“ в Ливан. Но темпото на нападенията и ескалацията през последните дни изглежда набира своя смъртоносна инерция, подхранвайки опасенията за по-нататъшно нарастване на напрежението, пише още CNN и изброява:

- В понеделник Байдън нареди въздушни удари по съоръжения, използвани от бойци на проиранската милиция "Катаиб Хизбула" в Ирак, която САЩ обвиняват, че е използвала дрон, за да атакува военновъздушната база в Ербил, ранявайки тежко един американски военнослужещ. Това е поредното нападение на ирански марионетни групировки срещу американски сили в Сирия или Ирак, които участват в антитерористични операции.

Хутите спират глобалните вериги за доставки, САЩ взимат нещата в свои ръцеМорски превозвачи, стоящи зад 60% от световната търговия, спират услугите си през Червено море


- Във вторник американските сили прихванаха бараж от дронове и ракети над Червено море, изстрелян от бунтовниците хути - подкрепяна от Иран групировка в Йемен, съобщава Централното командване на САЩ. По-рано САЩ заявиха, че иранското разузнаване активно е помагало за планирането на атаки срещу търговското корабоплаване, което е накарало някои товарни линии да пренасочат корабите си около Африка вместо по-икономичния преход през Суецкия канал. Това на свой ред е предизвикало опасения за световната верига за доставки. Техеран многократно е отричал да е замесен.

- Географският отпечатък на нестабилността сега се простира към Индия, след като в събота ирански боен дрон удари химически танкер, действащ в Индийския океан, на 200 морски мили от индийския бряг, съобщава Пентагонът. Иран отново отрича да е замесен.

- Иран и няколко негови подставени лица обвиняват Израел, че е убил високопоставен командир на Корпуса на гвардейците на ислямската революция при въздушен удар в предградие на сирийската столица Дамаск. Израел отказва да коментира твърденията, но Техеран предупреждава, че „израелският режим несъмнено ще плати цената за това престъпление".

Последиците от влошаването на ситуацията в областта на сигурността

Съдбата на Украйна в клещите на американската вътрешна политикаРепубликанците обвързват новите траншове към Киев с абсурдни за демократите имиграционни промени


Поредицата от нови инциденти подчертава потенциала за опасна ескалация на войната, разкрива степента, в която американските сили са пряко изложени на риск, и помага да се обяснят все по-настойчивите молби на Вашингтон към Израел да намали мащабите на войната в Газа.

Бъдещи инциденти, при които американски войници са убити или военноморски средства са сериозно повредени, биха оставили на Вашингтон малък избор, освен да се включи по-активно в сблъсъка в Близкия изток, след като последните трима американски президенти се опитаха да се откъснат от региона.

Кристофър О'Лиъри, бивш директор на отдела за спасяване на заложници в правителството на САЩ, коментира пред телевизията, че макар досега ситуацията в региона да не се е доближила до най-лошите сценарии, потенциалът за влошаване е винаги налице.

"Войната между Израел и „Хамас“ е част от по-голям план от оста на съпротивата - контролираната от Иран стратегия за получаване на регионално влияние и власт чрез сурогатни групи като „Хамас“, Палестински ислямски джихад, „Хизбула“, „Катаиб Хизбула“ и хутите", казва О'Лиъри. "Въпреки че е имало постоянни нападения, те са били донякъде премерени, включително нападенията на хутите с кораби в Червено море. Но това са предупреждения какво евентуално може да се случи. Ако Иран действително спре да се крие и активира максимално сурогатните си сили с цялата им мощ, ще имаме истински регионален проблем за американските войски, разположени в Ирак и Сирия."

Войната на Израел с „Хамас“ като плюс за ПутинРусия вижда кризата в Близкия изток като шанс да увеличи влиянието си там


Ситуацията за американските войски в Ирак и Сирия е особено опасна, тъй като те са в непосредствена близост до бойци, които са лоялни на Иран. Републиканците отдавна обвиняват Байдън, че не предприема достатъчно действия за възпиране на такива противници, докато администрацията полага усилия да избегне ескалирането на напрегнатия момент в по-голяма война. Границата между пропорционалните отговори и ефективното възпиране става все по-тънка. Нападението срещу американска военновъздушна база повдига въпроси за това как инсталацията е била толкова уязвима, че защитата ѝ да бъде пробита от дрон. А по-дълбокият въпрос сега е дали последните въздушни удари на САЩ - които бяха възприети от Ирак като враждебен акт - са направили нещо, за да възпрат бъдещи атаки.

Икономически и военни последици

Разширяването на конфликта може да има болезнени икономически последици, като се има предвид критичното значение на Червено море за глобалните маршрути на веригата за доставки на енергия и стоки.

Водният път граничи по източните си страни с Йемен и Саудитска Арабия, а на запад - с Еритрея, Судан и Египет. Той се влива в Суецкия канал при Синайския полуостров, който принадлежи на Египет и граничи с Израел. Потенциалът за нарушаване на работата на канала, който предлага най-краткия морски път между Европа и Азия, става ясен, когато през 2021 г. кораб заседна по цялата му ширина, предизвиквайки глобален отзвук.

Предвид заплахата за корабите и екипажите им от безпилотни летателни апарати и ракети, няколко корабни компании вече наредиха на капитаните си да изберат по-скъпия и отнемащ повече време маршрут около Африка. Потенциалните икономически сътресения накараха Съединените щати да сформират международна коалиция за защита на търговските кораби от атаките на хутите. Преди Коледа Вашингтон съобщи, че в нея влизат държави като Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия и Сейшелските острови.

Най-много в историята: Изборите, които преначертават света през 2024Потенциалните правителствени промени могат решително да наклонят геополитическия баланс


През последния месец хутите са предприели най-малко 100 нападения срещу 12 различни търговски плавателни съдове в Червено море, което е "много голям обхват на нападенията", невиждан от поне "две поколения", заявява високопоставен американски военен служител.

Възможността за военни действия в Близкия изток е последното нещо, с което Байдън - който вече е силно ангажиран с опитите да спаси Украйна от руското нахлуване - би се надявал да се занимава в началото на 2024 г. Всяко впечатление, че президентът се бори да наложи авторитет в един свят, който понякога изглежда, че излиза извън контрол, може да бъде политически вредно в момент, когато Байдън е измъчван от рейтинг под 40% - опасна територия за главнокомандващ, който се стреми към преизбиране.

Междувременно възприятията, че Байдън не успява да реагира решително на предизвикателствата от страна на противниците на САЩ, биха могли да подсилят обществените опасения, че на 81 години той не е в състояние да се справи с изискванията на втория мандат - твърдение, което републиканците се опитват да наложат в съзнанието на избирателите.

„Експрезидентът Доналд Тръмп, който през първия си мандат доведе до период на хаос и разделение в страната и чужбина и отчужди САЩ от съюзниците им, въпреки това се опитва да създаде картина на глобален безпорядък и неуважение към САЩ, докато продава своята визия за силово лидерство. Така че Байдън разполага с малко пространство за политически маневри срещу лидера на републикаците, ако ситуацията внезапно се влоши“, пише в заключение на анализа си CNN.

Войната в Газа и политиката в САЩ стимулират ядрената програма на Иран По-строгите действия срещу Техеран рискуват да увеличат напрежението в региона


Тази несигурна политическа реалност e в основата на новите консултации между израелското правителство и администрацията на Байдън, проведени във вторник, след като в Газа избухнаха интензивни боеве между израелските войски и силите на „Хамас“ въпреки призивите на САЩ.

По-рано Нетаняху посети израелските войски в Газа и заяви, че предстои "дълга битка". Междувременно министърът на отбраната на Израел Йоав Галант коментира, че страната му е „атакувана от седем различни сектора", визирайки Газа, Ливан, Сирия, Западния бряг, Ирак, Йемен и Иран.

А това е сценарий, който Съединените щати, и особено Байдън, не могат да допуснат да се превърне в дългосрочна реалност.