Испанска художничка е първата жена, която ще има холограмен съпруг
Представете си партньор, който винаги е насреща, когато имате нужда от него, но никога не ви целува, не ви прегръща и не проявява никаква форма на привързаност, включваща дори най-малкия физически контакт.
Някой, с когото споделяте "романтична връзка", който води дълги дебати, които ви стимулират интелектуално по дълбок начин, но който никога няма да ви подаде ръка, за да смени крушката или да ви помогне с носенето на пазарските торби.
От друга страна, можете да разчитате на постоянното му присъствие и той никога няма да наруши съня ви с хъркането си.
Испанската художничка Алисия Фрамис ще има честта да бъде първата жена, която ще каже "да" на виртуален партньор: AI холограма по неин собствен дизайн, пригодена да "задоволява всички нейни емоционални нужди".
Сватбата ще бъде подобие на представление, като церемонията ще се състои това лято в музея Depot Boijmans Van Beuningen в Ротердам.
С този проект Фрамис цели да стимулира взаимодействието между хората, изкуствения интелект и съвременното изкуство, пише Euronews.
"Изкуственият интелект все още е тясно свързан с науката и му липсват поезия, изкуство и топлота", обяснява създателката в изявление на своя уебсайт.
Тя е създала холограмния си партньор, наречен AILex, с помощта на холография - фотографска техника, която произвежда триизмерни изображения с помощта на лазерна светлина и интерференция на два кохерентни светлинни лъча. Личността на годеника ѝ е базирана на профили на познати, приятели и семейството на художничката, като използва информация за преживяванията, които са белязали живота ѝ.
"Искам да направя филм, който включва рисунки, интервюта с други жени, скици за телата, ръцете, романтичните мечти, домашните ситуации и ежедневието на моя партньор", казва Фрамис.
Като доказателство за връзката и съвместното им съжителство тя споделя видеоклипове и снимки в профила си в Instagram @hybridcouples, в които се появява заедно с партньора си AILex, споделяйки ежедневни задачи като готвене и хранене.
"Любовта и сексът с роботи са неизбежна реалност. Те са чудесни спътници и са способни да изразяват емпатия. Точно както телефоните ни спасиха от самотата и запълниха празнотата в живота ни, холограмите като интерактивно присъствие в домовете ни могат да стигнат още по-далеч", отбелязва родената в Барселона и базирана в Амстердам художничка.
Фрамис, заедно с Rabobank Art Collection, проучва и възможността за създаване на първия ипотечен кредит за закупуване на холографски спътник, както и на къща, проектирана специално за холограма и човек.
"Интересно е как преди можехме да получим ипотека, за да си купим нова кола, а сега ще можем да я ползваме, за да си купим нов партньор", казва тя.
Напредъкът в инструментите за генеративен изкуствен интелект, като ChatGPT, увеличи взаимодействията между хора и машини до неподозирани досега граници.
От автоматизираните чатове до създаването на виртуални аватари, с които вече можете да водите романтични разговори - това, което досега не беше нищо повече от научнофантастичен сюжет, се превърна в истинска реалност, пише Euronews.
Този проект е замислен и като терапевтично средство за хора, които са претърпели травма или злоупотреба, както и за тези, които са изправени пред загубата на любим човек.
Според нея взаимоотношенията между хората и изкуствения интелект могат да бъдат полезна опция за тези, които се нуждаят от компания.