Какво стои зад голямото завръщане на Bitcoin?
Последните две години бяха трудни за инвеститорите в Bitcoin. Повечето новини от криптосвета идваха с привкус на измами, мошеничества, сривове и злодеи като Сам Банкман-Фрайд. NFT концепцията зацикли, а метавселената се превърна просто в любопитна фраза, тъй като изкуственият интелект открадна светлината на прожекторите.
Но тихо, без много шум, Bitcoin сякаш възкръсна.
"По отношение на цената 2023 г. беше абсолютно забележителна година за Bitcoin", казва инвеститорът Мелтем Демирорс пред Fast Company, след като криптовалутата наскоро надхвърли 45 000 долара за първи път от април 2022 г. насам.
Мнозина виждат "криптозимата" като проес на прочистване на системата.
"Имахме целия този огромен натиск и достигнахме дъното", казва Питър Маккормак, водещ на подкаста What Bitcoin Did, позовавайки се на подхранвания от FTX негативизъм към криптопазара. "Но успяхме да изчистим цялата тази мръсотия."
От началото на 2023 г. досега Bitcoin е поскъпнал с над 160%.
"Намираме се в ранните етапи на бичи пазар", казва Кори Клипстен, главен изпълнителен директор на Swan, медийна и инвестиционна компания за Bitcoin. Той е толкова уверен в очертаващия се бичи период - и в притока на нови инвеститори - че увеличава месечния рекламен бюджет на Swan от 30 000 долара на повече от 1 милион и увеличава персонала си от 90 на 150 души.
Отдалеч всичко това изглежда объркващо, тъй като цената се покачва, докато новините изглеждат мечи, което оставя инвеститорите объркани и скептични.
"Това е най-мразеното рали", казва Демирорс. "На инвеститорите им омръзна да слушат за Bitcoin. Уморени са да гледат Bitcoin. Тъй като много хора не очакваха цената да скочи толкова скоро, сега всички мразят това рали".
Но едновременно с това привържениците на криптовалута №1 могат да посочат конкретни катализатори за бичия ръст.
"ETF-ът идва", казва Айзея Джаксън, преподавател и автор на книгата "Bitcoin и Черна Америка".
Освен това се очаква и т.нар. "халвинг", който има почти мистична роля в криптопространството. Приблизително на всеки четири години възнагражденията, спечелени от добиващите Bitcoin (като стимул да го правят), се намаляват наполовина, което помага да се поддържа ограничено предлагане на криптовалутата.
"Знаем какво прави пазарният цикъл по отношение на халвинга", казва Джейсън Уилямс, автор на книгата Bitcoin: Hard Money You Can't F*ck With, визирайки съпътстващите го ценови помпи.
Това са повърхностните причини, но има и по-дълбоки. Критиците на Bitcoin казват, че това е схема Понци, като твърдят, че по своята същност криптовалутата е безполезна и единствената причина цената да се повишава е, че някой "по-голям глупак" също купува, но в някакъв момент пирамидата ще се срине.
Маккормак се съгласява, че в криптовалутите има известен момент на Понци схема, но е категоричен, че това далеч не е всичко.
"Само лихвите по американския дълг наближават един трилион годишно", казва той, като твърди, че правителството на САЩ ще продължи да "печата пари" (под формата на още дълг), за да предпази разклатената финансова система от срив, но това само ще задълбочи проблема.
Той очаква правителството на САЩ да продължи да го прави, докато системата не се счупи, и вижда Bitcoin като най-добрия хедж.
Джаксън, авторът на книгата "Bitcoin и Черна Америка", остава толкова бичи настроен към криптовалута №1, отчасти защото е много мечи настроен към американския долар.
"Смятам, че вече сме в рецесия, просто не са казали на всички", казва Джаксън.
Въпреки че по повечето показатели икономиката изглежда здрава (напр. исторически ниската безработица), той смята, че в магазините за хранителни стоки може да се види реалното въздействие на инфлацията и спадът в търсенето на развлечения. Джаксън смята, че при рецесия Bitcoin ще разкрие истинската си сила - алтернативно средство за съхранение на стойност, което е отделено от основните финансови потоци.
Клипстен използва осредняване на разходите в долари, за да купува Bitcoin по определен ежедневен график. Всеки ден той прави автоматична покупка, независимо от цената, което означава, че постоянно трупа криптоактиви дори през „криптозимата“. Повечето инвеститори в криптовалута №1 прилагат някаква версия на тази стратегия - купуват колкото могат повече, когато могат.
Все пак последните месеци от мечия пазар дадоха някои уроци на участниците в него. Докато дългогодишните Bitcoin „холдъри“ (т.е. притежатели на криптовалута, които купуват и държат независимо от цената) останаха незасегнати от срива (ако не продават), други се насочиха към по-екзотични финансови инструменти, опитвайки се да изстискат допълнителна доходност. Инвеститорите залагаха Bitcoin на борси като Celsius и Voyager, за да печелят от лихви. И двете обаче фалираха и те загубиха милиони.
"Всеки път, когато съм се опитвал да бъда умен, съм се прецаквал и съм правил глупости", казва Демирорс. Сега той е по-предпазлив по отношение на "съмнителни борси", които обещават голям пасивен доход от хостване на Bitcoin.
Накъде води всичко това?
"Прогнозите за цените са глупави, наистина глупави", казва Уилямс, но добавя, че ще е "изключително разочарован, ако Bitcoin не достигне шестцифрена сума" в предстоящия цикъл.
Маккормак също признава спорния смисъл на ценовите прогнози, но акцентира: "Не виждам някога Bitcoin отново да падне под 20 хил. долара и не бих се изненадал от цена между 150 000 и 500 000 долара“.
Клипстен пък смята „за разумно всичко под 350 хил. долара" до края на 2025 г.
Но всъщност никой не знае накъде върви този процес и дори защо цената е такава, каквато е днес. Така че предстои интересна година с много неизвестни, но всички анализаторски очаквания сочат към сериозен ръст на криптовалута №1.