Ръст на инфлацията в САЩ, Фед избягва да говори за понижение на лихвите
Цените, които потребителите в САЩ плащат за различни стоки и услуги, са се повишили повече от очакваното през декември, според очакваните от инвеститорите данни на Министерството на труда, които показват, че инфлацията все още държи в хватка икономиката на САЩ.
Индексът на потребителските цени се е увеличил с 0,3% за месеца, по-високо от очакваните 0,2%. Това идва в момент, в който повечето икономисти и политици очакват отслабване на инфлационния натиск. На 12-месечна база ИПЦ е затворил 2023 г. с ръст от 3,4%. Икономисти, анкетирани от Dow Jones, очакваха годишно увеличение от 3,2%.
Като се изключат нестабилните цени на храните и енергията, така нареченият основен ИПЦ също се е повишил с 0,3% за месеца и 3,9% спрямо година по-рано, в сравнение със съответните предварителни оценки от 0,3% и 3,8%.
Голяма част от увеличението се дължи на нарастващите разходи за подслон. Категорията се е повишила с 0,5% за месеца и представлява повече от половината от основното увеличение на ИПЦ, отбелязва CNBC. На годишна база разходите за подслон са се увеличили с 6,2%, или около две трети от нарастването на инфлацията.
Цените на храните са се повишили с 0,2% през декември, колкото и през ноември. Енергията отбелязва ръст от 0,4%, след като спадна с 2,3% през ноември. Цените на самолетните билети са се увеличили с 1% за месеца.
В други ключови ценови индекси, застраховката на моторни превозни средства отскача с 1,5% нагоре, медицинското обслужване се е ускорило с 0,6%, а цените на употребяваните превозни средства, основен фактор за първоначалния скок на инфлацията, са се увеличили с още 0,5%, след ръст от 1,6% през ноември.
Заплатите, коригирани спрямо инфлацията, отбелязват 0,2% увеличение на месечена база, като същевременно се повишават със скромните 0,8% спрямо година по-рано, по данни на Бюрото по трудова статистика.
Фючърсите на фондовия пазар бяха отрицателни след публикуването на доклада, като доходността на държавните облигации се задържа малко по-висока.
Данните за инфлацията обхващат същия месец, в който Федералният резерв на САЩ запази основния си лихвен процент по заемите стабилен за трета поредна среща. Заедно с това решение централните банкери посочиха, че могат да започнат да намаляват лихвите през тази година, стига данните за инфлацията да продължат да им „сътрудничат“.
Въпреки по-високите от очакваното показатели за инфлацията, трейдърите на фючърси продължават да определят голяма вероятност Фед да започне да намалява лихвените проценти през март. Инструментът FedWatch на CME Group показва около 63% вероятност за намаление през март, малко по-ниска от тази в сряда.
Вероятността обаче отразява и разделение между пазара и Фед относно времето и степента на намаления на лихвените проценти през 2024 г. Пазарите очакват шест спада, а прогнозите на Фед сочат само три.
През последните дни централните банкери също така избягват да се ангажират с по-разхлабена парична политика.
Президентът на Федералния резерв на Ню Йорк Джон Уилямс каза в сряда, че инфлацията очевидно е намаляла от над 40-годишния си връх в средата на 2022 г. и отбелязва солиден напредък. Той обаче не даде сигнал кога смята, че намаляването на лихвите ще бъде подходящо и настоя, че „рестриктивната“ политика вероятно ще остане в сила за известно време, пише CNBC.
Управителят на Фед Мишел Боуман и президентът на Фед в Далас Лори Логан също изразиха скептицизъм и казаха, че няма да се поколебаят да повишат отново лихвите, ако инфлацията се покачи.
Тези коментари идват на фона на устойчива икономическа среда, като безработицата се задържа под 4%, а потребителите продължават да харчат въпреки доказателствата за нарастващи дългови натоварвания и свиващи се спестявания.
Предсатвителите на Фед обръщат специално внимание на цените на услугите като доказателство за това дали инфлацията показва трайни признаци за връщане към целта на централната банка от 2%.