Reuters: България заменя руския петрол с внос от Казахстан, Ирак и Тунис
През януари България ще замени вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис.
Информацията съобщава агенция Reuters, позовавайки се на търговци и данни на LSEG.
"България имаше дерогация от ембаргото на Европейския съюз, която ѝ позволяваше да продължи вноса на руски петрол по море през 2024 г.
Но страната ограничи износа на всички рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол, от този месец, което прави почти невъзможно единствената ѝ рафинерия да работи с руски петрол и реши да спре целия внос на руски суров петрол от март", припомня още агенцията.
България купува петрол, за да захранва своята рафинерия в Бургас, която има капацитет от 190 000 барела дневно и се управлява от руската компания "Лукойл".
През 2023 г. България беше четвъртият по големина купувач на руски нефт по море, като закупи над 100 000 барела дневно, отбелязва Reuters и допълва, че този месец до бургаското пристанище няма да достигне петрол от Русия.
Тъй като "Лукойл" вече не е в състояние да снабдява бургаската рафинерия със собствения си петрол Urals, тя трябва да използва петрол от другаде, което повишава разходите на завода. Рентабилността се влияе и от наложения от българското правителство данък от 60% върху печалбата на рафинерията.
Парламентът прекрати предсрочно дерогацията за горива от РусияСъс 144 гласа По данни на LSEG досега през януари Бургас трябва да получи два товара от 70 000 тона суров петрол KEBCO от Казахстан, един товар от 76 000 тона Basrah Light, един товар от 50 000 тона CPC Blend и 33 000 тона петрол от Тунис. KEBCO, казахстански сорт, изнасян от руски пристанища със същото качество като Urals, е най-вероятният заместител на руския петрол в България, твърдят търговците, като добавят, че доставките му са ограничени, а цената му е значително по-висока от тази на Urals.
Бургас е проектиран да преработва петрол Urals и в момента може да работи само с кисели сортове, което е трудно и скъпо в ЕС, допълват търговците.
Асен Василев за ситуацията с „Лукойл“: Няма опасност да останем без гориваМинистърът на финансите заяви, че са имали изпреварваща информация за това, че
Износът на петрол от иракския регион Кюрдистан е преустановен от пролетта на миналата година. "Лукойл" заяви, че преразглежда стратегията си по отношение на активите в България и ще обмисли възможността да ги продаде. От дружеството и Министерството на икономиката на България не са отговорили на молбите за коментар на Reuters.