Мъск поиска много повече власт в Tesla
Главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск, който притежава и социалната мрежа X (известна преди като Twitter) иска да получи около 25% от бизнеса си с електрически превозни средства.
Към момента той притежава около 13% от Tesla, или приблизително 411 млн. от 3,19 млрд. обикновени акции на компанията в обращение.
Това е голям дял, особено като се има предвид, че през 2022 г. Мъск продаде свои ценни книжа в производителя на електромобили на стойност десетки милиарди долари, до голяма степен за да финансира изкупуването на Twitter с ливъридж на стойност 44 млрд. долара.
Сега Мъск се стреми към още по-голям контрол върху Tesla.
По-конкретно, Мъск пише в X: "Неудобно ми е да развивам Tesla, за да бъде лидер в областта на изкуствения интелект и роботиката, без да имам ~25% контрол с право на глас. Достатъчно, за да бъда влиятелен, но не толкова, че да не мога да бъда изместен. Ако случаят не е такъв, бих предпочел да създавам продукти извън Tesla“.
"Изглежда не разбирате, че Tesla не е един стартъп, а дузина стартъпи в един. Просто погледнете разликата между това, което прави Tesla, и дейността на GM. Що се отнася до това, че притежаването на акции само по себе си е достатъчна мотивация за мен, Fidelity и други притежават подобни на моите дялове. Защо не се появяват на работа?", пише още милиардерът.
Постът на Мъск от понеделник влиза в противоречие с позициите, които той зае по-рано, посочвайки, че Tesla вече е важна компания в областта на изкуствения интелект и роботиката, а нейната стойност зависи от уменията ѝ в тези области.
През април 2022 г. Мъск прогнозира по време на разговора за приходите на Tesla за първото тримесечие, че хуманоидният робот на компанията, Optimus, "в крайна сметка ще струва повече от автомобилния бизнес, дори след интеграцията на пълни възможности за самоуправление".
Tesla представи ранен прототип на Optimus на Tesla AI Day през септември същата година, а Мъск коментира в публикация около събитието: "Смисълът на Tesla AI Day е да се покаже огромната дълбочина и широта на Tesla в областта на изкуствения интелект, изчислителния хардуер и роботиката."
Неотдавна, на 27 декември 2023 г., Мъск разкритикува старши анализатора на Roth Capital Крейг Ъруин, който посочва пред CNBC, че според него Tesla е "ужасно надценена", особено в сравнение с японския автомобилен гигант Toyota. Смутен от сравнението с голям конкурент, който е продал повече хибридни електромобили, отколкото електрически модели с батерии, Мъск пише в X: "Той има грешна референтна рамка. Tesla е компания за изкуствен интелект/роботика."
Макар че последното годишно заявление на Tesla показва, че през 2022 г. около 95% от приходите ѝ идват от сегмента "автомобили", във финансовото си заявление за третото тримесечие на 2023 г. компанията описва бизнеса си като "все по-фокусиран върху продукти и услуги, базирани на изкуствен интелект, роботика и автоматизация".
Желанието на Мъск да контролира в още по-голяма степен Tesla несъмнено ще увеличи натиска върху борда на директорите на компанията през 2024 г.
В допълнение към определянето на подходящо възнаграждение на главния изпълнителен директор и останалите директори, бордът на производителя на електромобили вече е изправен пред опасенията на някои инвеститори по няколко въпроса.
Те изразяват загриженост по няколко вектора: раздвоения фокус на Мъск и начините за използване на ресурсите на компанията, тъй като той продължава да управлява SpaceX, X Corp. и други предприятия, успоредно с Tesla; неговите разнопосочни политически и културни коментари, включително неотдавнашни постове, в които се пренебрегват корпоративните инициативи за разнообразие и приобщаване; федералните проверки, свързани с Мъск и Tesla, както и притесненията относно употребата на наркотици от главния изпълнителен директор, за които наскоро съобщи Wall Street Journal.
Мъск също така е в разгара на съдебен процес в Делауеър във връзка с по-ранния му пакет от заплати от 56 млрд. долара от Tesla. Безпрецедентният план за възнаграждение на главния изпълнителен директор през 2018 г. превърна Мъск в един от най-богатите хора на планетата, но акционерът Ричард Дж. Торнета го съди, като твърди, че възнаграждението му е прекомерно и приемането му представлява нарушение на фидуциарните задължения от страна на Tesla и нейния борд.