Падащите акции в сектора на комуналните услуги натежаха на S&P 500
Падащите акции в сектора на комуналните услуги натежаха върху S&P 500 в понеделник, тъй като инвеститорите продаваха акции на компании, плащащи дивиденти, насочвайки се към по-малко рисковите и по-високодоходни държавни облигации на САЩ.
Акциите в сегмента на комуналните услуги на S&P 500 паднаха с 4,7%, отбелязвайки най-лошата си търговска сесия от първите дни на Covid-19 локдауните през 2020 г., отбелязва The Wall Street Journal.
Компаниите за комунални услуги, които обикновено се смятат за едни от най-сигурните залози на фондовия пазар и предлагат едни от най-високите дивиденти, са загубили 20% тази година - най-зле представящият се сектор в S&P 500.
В крайна сметка по-широкият индекс приключи сесията в понеделник с по-малко от 0,1% ръст.
Dow Jones Industrial Average падна с 0,2%, или около 74 пункта.
Технологичният Nasdaq Composite добави 0,7%.
Индексът на по-малките компании Russell 2000 се понижи с 1,6%, падайки на отрицателна територия за годината.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации продължи рязкото си покачване в понеделник, надхвърляйки 4,7% в рамките на деня за първи път от октомври 2007 г. Референтната доходност завърши на 4,682%, спрямо 4,572% в петък. Това надвишава колективната дивидентна доходност от 3,94%, изплащана от акциите на комуналните услуги в S&P 500, според FactSet.
Технологичните и телекомуникационните акции бяха единствените сегменти на S&P 500, които завършиха понеделник с повишение. Големите компании в тези категории, като производителя на чипове Nvidia и собственикът на Facebook Meta Platforms, са допринесли за голяма част от ръста на по-широкия индекс от 12% тази година. Напоследък обаче тези акциите им губят сила и не успяват да компенсират спадовете в други кътчета на пазара.
Стратези на капиталовия пазар казват, че очакват още един месец волатилна търговия до срещата на Федералния резерв през ноември. Прогнозите са, че централната банка на САЩ ще повиши лихвените проценти с още четвърт процентен пункт и след това ще ги задържи на това високо ниво за около година.
В обръщение в понеделник към банкери от Мисисипи и Тенеси, управителят на Федералния резерв Мишел Боуман каза, че очаква и подкрепя по-нататъшни увеличения на лихвените проценти, ако данните покажат, че напредъкът по отношение на инфлацията е спрял или е твърде бавен, за да я свали до целта на Фед от 2%.
Акциите в сектора на недвижимите имоти и енергетиката също се понижиха в понеделник. Производителите на нефт и газ Marathon Oil, Occidental Petroleum и Devon Energy загубиха близо по 4%, след като индексът ISM Manufacturing регистрира за септември 10-ти пореден месец на свиване в производствения сектор.
Референтните фючърси на американския суров петрол загубиха 2,2% и завършиха на $88,82 за барел. Цените на природния газ също се понижиха.
Фондовите пазари в Европа също затвориха вчерашната търговска сесия с понижения, тъй като най-новите данни за промишлеността в еврозоната, публикувани в понеделник, показаха продължаващо отслабване на икономическата активност, посочва CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx Europe 600 закри с 1,03% надолу до 445,59 пункта, след като регистрира два последователни месеца на спад. Компаниите за комунални услуги загубиха 2,8% от борсовата си оценка, a производителите на химикали - 1,8%.