Фед не повиши лихвите, но даде знак, че ще го направи пак до края 2023 г.
Представителите на Федералния резерв на САЩ гласуваха да задържат лихвените проценти на настоящия им 22-годишен връх, но сигнализираха, че са готови да ги повишат още веднъж до края на годината, за да преборят инфлацията.
Тъй като икономическата активност в САЩ към момента е по-силна от очакваното, повечето банкери очакват също така, че ще трябва да поддържат лихвените проценти близо до сегашното им ниво през следващата година, според прогнозите, публикувани в сряда в края на двудневната им политическа среща, обобщава The Wall Street Journal.
На предишната среща през юли Фед повиши референтната лихва до диапазон между 5,25% и 5,5%. Централната банка на САЩ започна да вдига лихвите от почти нула през март 2022 г.
Решението от сряда бележи втората среща за тази година, на която Фед не предприема повишаване. Банкерите направиха същото през юни. Тъй като може да отнеме година или повече, докато повишаването на лихвите забави икономическата активност, председателят на Фед Джером Пауъл отново каза, че по-бавният темп на повишения ще даде на банкерите повече време да видят как икономиката реагира на тях.
Миналия месец Пауъл сигнализира, че все още не е склонен да обяви победа в борбата на Фед с инфлацията. Напредъкът в забавянето ѝ е „само началото на това, което ще е необходимо, за да се изгради увереност, че инфлацията се движи надолу устойчиво", каза той по време на обръщението си в Джаксън Хоул. Той добави тогава, че признаци на по-силна от очакваната икономическа активност „може да изложи на риск по-нататъшния напредък по отношение на инфлацията.“
Новите икономически прогнози на членовете на Фед показват, че 12 от 19 от тях очакват още едно повишение на лихвите тази година. Банкерите се събират отново в края на октомври и през декември.
Средната стойност на прогнозите на 19-те представители на Фед показва, че лихвените проценти ще бъдат намалени до около 5% до края на 2024 г., което предполага две понижения през следващата година, ако бъдат повишени отново през настоящата, посочва WSJ.
Длъжностните лица на Фед също така прогнозират по-силен икономически растеж за тази и следващата година, очаквайки по-малко увеличение на безработицата в сравнение с юнските прогнози. Повечето банкери смятат, че нивото на безработица, което беше 3,8% през август, ще се повиши до 4,1% през следващата година, което е по-ниско от прогнозираното през юни.
Все пак трябва да се отбележи, че напоследък пазарът на труда в САЩ показва признаци на известно охлаждане, като равнището на безработица се повиши до 3,8% миналия месец от 3,5% през юли, тъй като повече американци търсят работа. Делът на работниците, които напускат работата си – смятан за индикатор за преговарящата сила, търсеща по-високо заплащане другаде, намаля през юли и се връща към нивата преди пандемията.
Прогнозата на банкерите за годишната основна инфлация, която изключва променливите цени на храните и енергията, се понижава до 3,7% за четвъртото тримесечие в сравнение с юнската прогноза за 3,9%.
Целта на Фед е средно 2% инфлация.
На този фон някои членове на Фед не са склонни да обявят край на повишаването на лихвите.
Солидният растеж се противопоставя на очакванията на анализаторите, носейки опасения, че по-стабилната икономическа активност и покачващите се цени на петрола и товарния транспорт могат да доведат до спиране или дори обръщане на скорошните спадове на инфлацията, водейки до по-високи ставки.