Доходността на държавните облигации на САЩ достигна нови върхове от повече от десетилетие във вторник, след като поредните горещи икономически данни подхраниха опасенията, че лихвените проценти ще останат високи за по-дълго време.

Последният доклад за продажбите на дребно показа, че разходите онлайн, в магазините и ресторантите са нараснали по-силно от очакваните 0,7% през септември спрямо месец по-рано. Доходността на държавните облигации скочи след това, като тази на референтните 10-годишни бонове се покачи до 4,846%, спрямо 4,709% в понеделник. Това е най-високото ѝ ниво на затваряне от юли 2007 г., посочва The Wall Street Journal.

Акциите се колебаеха между печалби и загуби, като в крайна сметка S&P 500 падна с по-малко от една десета от процента, а Dow Jones Industrial Average добави същото ниво. Nasdaq Composite затвори с 0,3% надолу.

Паневропейският индекс Stoxx Europe регистрира спад от 0,1%.

Доходността на облигациите застрашава мекото кацане на глобалната икономикаБързите движения на финансовите пазари биха могли да се окажат сериозен дестабилизиращ фактор

По-високата доходност на облигациите повишава разходите по заеми за компании, физически лица и купувачи на жилища.

Потребителите в САЩ обаче все още са склонни да харчат, помагайки за поддържането на икономиката, в отговор на което Федералният резерв може да запази паричната си политика рестриктивна за по-дълго време, оставяйки си вратичка и за ново увеличение на лихвите до края на годината.

В същото време някои инвеститори очакват по-висока доходност на дългосрочните облигации да помогнат на Фед да охлади инфлацията без допълнителни увеличения на лихвите.

Ръст на шанса за рецесия, докато пазарите подценяват конфликта Израел-Хамас„Списъкът с тревоги“ на анализаторите включва потенциал за дългова криза

Инвеститорите също така оценяват въздействието върху пазара на тримесечните доклади за печалбите на компаниите, както и на войната Израел-Хамас. Пазарите получиха тласък в понеделник поради оптимизма, че конфликтът в Близкия изток все още не ескалира в по-широка геополитическа криза, след като инвеститорите се насочиха към по-сигурни активи преди уикенда.

Във вторник обаче цените на петрола отново се покачиха, като суровият Брент, глобалният бенчмарк, затвори малко по-високо - на 89,90 долара за барел.

По отношение на печалбите Goldman Sachs и Bank of America надминаха прогнозите за печалбите и приходи за третото тримесечие. Johnson & Johnson повиши очакванията си за продажби за цялата година, а Lockheed Martin заяви, че очаква да увеличи приходите си за 2023 г. въпреки бюджетната битка, която засегна Пентагона.

САЩ обмислят как да затворят и последните вратички на Китай към AI чиповеСегашните ограничения оставят на задграничните дъщерни дружества неограничен достъп до полупроводници

Акциите на производителите на чипове бяха подложени на натиск, след като Министерството на търговията заяви, че значително ще ограничи износа на чиповете, свързани с изкуствения интелект, което ще направи по-трудно за компании като Nvidia и Intel да продават продукти в Китай. Nvidia затвори с 4,7% надолу.

Акциите на Moderna паднаха рязко за втори ден с 6,1%, след като производителят на ваксини предупреди в понеделник, че има несигурност относно нивата на ваксиниране в САЩ.

VF, собственикът на марките Vans и The North Face, скочи с 14%, след като The Wall Street Journal съобщи, че инвеститорът активист Engaged Capital е натрупал дял в компанията и планира да настоява за промени, включително рязко намаляване на разходите.