Стартъпът за мозъчни чипове на Илон Мъск – Neuralink, е поставил успешно имплант на първия си човешки пациент в неделя, съобщи самият бизнесмен, като добави, че той се възстановява добре.

"Първоначалните резултати показват обещаващо откриване на невронни шипове", посочва Мъск в публикация в платформата за социални медии X.

Компанията разработва мозъчен имплант, който има за цел да помогне на пациенти с тежка парализа да управляват външни технологии само с помощта на мозъчни сигнали. Neuralink започна да набира пациенти за първото си клинично изпитване върху хора през есента, след като получи одобрение от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) за провеждане на проучването още през май, според публикация в блога на компанията.

По думите на Мъск първият продукт на Neuralink се нарича Telepathy. Ако технологията функционира правилно, пациентите с тежки дегенеративни заболявания като АЛС биха могли един ден да използват импланта, за да общуват или да имат достъп до социалните медии, като движат курсори и пишат с мисълта си.

От „вълшебен миг“ до „искам да го изтръгна“: Да живееш с имплант в мозъкаТехнологията за мозъчно-компютърен интерфейс се развива бързо, но можем ли да си дадем реална представа какво е да живееш с имплант в главата?


"Представете си, ако Стивън Хокинг можеше да общува по-бързо от бърз машинописец", посочва Мъск. "Това е целта."

Клиничното изпитване при хора бележи само една стъпка по пътя на Neuralink към комерсиализация на своите инструменти. Компаниите, произвеждащи медицински изделия, трябва да преминат през няколко кръга на интензивно събиране на данни за безопасност и тестване, преди да получат окончателно одобрение от FDA.

Neuralink не разкрива колко пациенти ще участват в първоначалното ѝ изпитване върху хора, но обяснява как действа системата – в тестовете се използва робот за хирургично поставяне на имплант за мозъчно-компютърен интерфейс в областта на мозъка, която контролира намерението за движение, а първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват компютърен курсор или клавиатура само с помощта на мислите си. "Ултрафините" нишки на имплантите помагат за предаването на сигнали в мозъка на участниците в експериментите.

Починаха 15 от 23 маймуни с имплантирани мозъчни чипове от компания на МъскКомпанията Neuralink беше основана през 2016 г. с цел да помага на хората да се възстановяват от травматични увреждания на мозъка и гръбначния мозък. Според плана имплантите ще могат да помагат при депресия и други психични разстройства


Като част от нововъзникващата индустрия за мозъчно-компютърни интерфейси, или BCI, Neuralink е може би най-известната компания в тази област благодарение на създателя си Илон Мъск, който е и главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX. BCI е система, която дешифрира мозъчните сигнали и ги превръща в команди за външни технологии, а няколко компании като Synchron, Precision Neuroscience, Paradromics и Blackrock Neurotech също са създали системи с подобни възможности.

Paradromics възнамерява да започне първото си изпитване с пациенти през първата половина на тази година. Precision Neuroscience вече проведе първото си клинично проучване при хора миналата година. Пациент, който е получил BCI на Synchron, го е използвал, за да публикува от акаунта на главния изпълнителен директор Том Оксли в Twitter през 2021 г.

Все още не е ясно коя компания ще бъде първата, която ще достигне до пазара.