Уолстрийт закри на червено, Пауъл попари надеждите за спад на лихвите
S&P 500 се отдръпна от рекордно високото си ниво, а доходността на облигациите скочи в понеделник, след като председателят на Фед Джером Пауъл посочи, че служителите на централната банка не бързат да понижават лихвените проценти.
Като се има предвид скорошната икономическа сила, „чувстваме, че можем да подходим внимателно към въпроса кога да започнем да намаляваме лихвените проценти“, каза Пауъл по време на интервю в неделя.
Той също така повтори казаното след срещата на Фед миналата седмица, че намаление през март не е вероятно.
S&P 500 падна с 0,3% в началото на седмицата, а Dow Jones Industrial Average загуби 0,7%, след като и двата индекса затвориха на рекордни нива в петък. Nasdaq Composite се понижи с 0,2%.
Само преди седмица инвеститорите залагаха, че Фед ще започне да намалява лихвите още на следващото си заседание през март. Това се промени след срещата на Фед и доклада за работните места в петък, който показа, че наемането в САЩ процъфтява. Търговците на лихвени деривати в момента виждат близо 15% шанс Фед да понижи лихвените проценти на следващото си заседание през март, което е спад от 52% по време на срещата на Фед миналата сряда, според CME Group.
Доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши за втори ден, затваряйки на 4,163%, като е нараснала с почти една трета от процентния пункт от четвъртък - най-големият двудневен ръст от юни 2022 г. По-високата доходност на облигациите е друг знак, че сега инвеститорите смятат, че на Фед ще отнеме повече време, за да намали лихвите. Доходността на облигациите се повишава, когато цените падат.
Намаляващата инфлация, перспективата за понижение на лихвените проценти и огромното нарастване на технологичните акции помогнаха на основните борсови индекси да поставят нови рекорди през 2024 г. Някои инвеститори обаче предупреждават, че технологичните акции се оценяват прекалено високо и че забавящият се ефект от повишаването на лихвените проценти означава, че има все още рискове за американската икономика.
„Фокусирани сме върху факта, че въпреки всички приказки за меко кацане, може би все още не сме усетили всички дълбоки въздействия на историческите повишения на лихвите“, коментира пред The Wall Street Journal Адам Хетс от Janus Henderson Investors.
Междувременно проучване, публикувано в понеделник, показа, че секторът на услугите в САЩ се е разширил по-бързо от очакваното през януари. Това е поредният знак за силата на икономиката, който кара някои инвеститори да се съмняват дали инфлацията ще продължи да се охлажда.
Силното представяне на сектора на услугите „подчертава изявленията на Пауъл за рисковете от потенциално увеличаване на инфлацията“, посочва Хосе Торес, старши икономист в Interactive Brokers.
От друга страна икономистите на Goldman Sachs са оптимисти, че инфлацията намалява.
„Може ли огромната сила на икономиката на САЩ да дерайлира продължаващия напредък в намаляването на инфлацията? Не мислим така“, пише главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус в бележка до клиентите. „С глобален растеж на стабилна основа и предстоящи намаления на лихвените проценти нашите възгледи за пазара остават конструктивни.“
За годината S&P 500 все още е нагоре с 3,6%, а AI манията е в разгара си.
Акциите на производителя на чипове Nvidia скочиха с 4,8% в понеделник до нов рекорд, след като анализаторите на Goldman Sachs публикуваха възходяща прогноза за растеж на компанията. Пазарната капитализация на Nvidia сега е над $1,6 трилиона.
ON Semiconductor също беше сред най-добре представилите се компании в S&P 500, като нарасна с 9,5%, след като отчете приходи и печалба, които надхвърлиха очакванията на Уолстрийт.
Добри новини поднесе и Estée Lauder, чиито акции скочиха с 12%, след като козметичният производител отчете спад в печалбите, но заяви, че ще освободи до 5% от работниците си.
Акциите на McDonald's паднаха с 3,7%, след като веригата за бързо хранене заяви, че войната в Близкия изток е натежала върху продажбите ѝ през четвъртото тримесечие. Акциите на Caterpillar добавиха 2%, затваряйки на рекордно ниво, след като производителят на строително оборудване отчете печалба за четвъртото тримесечие, която надмина очакванията.
Европейските борси закриха първата за седмицата търговска сесия с лек спад, като Stoxx 600 регистрира намаление от 0,14%. Най-губещи се оказаха акциите на компаниите от сектора на търговията на дребно, които поевтиняха с 2,2%, докато книжата на дружествата, произвеждащи храни и напитки, поскъпнаха с 1,1%.
Акциите на Unicredit се покачиха с 8% и достигнаха най-високото си ниво от 2015 г., след като италианската банка обяви, че ще върне на инвеститорите си 8,6 милиарда евро, тъй като е реализирала по-високи от очакваното печалби.