В сряда световните акции достигнаха най-високите си стойности от повече от година насам, подкрепени от сравнително високите печалби и отстъплението на долара, въпреки че проблемите на регионалните банки в САЩ и скептицизмът по отношение на усилията на Китай да подкрепи своите пазари доведоха до предпазлива търговия.

Облигациите си отдъхнаха след агресивните разпродажби, които продължиха и в началото на тази седмица, след коментари на представители на Федералния резерв, които не промениха особено очакванията за перспективите пред паричната политика.

В сряда индексът MSCI All-World се повиши с 0,1% и достигна най-високата си стойност от средата на януари 2023 г., воден отчасти от ралито на китайските “сини чипове” - индексът на най-големите компании, които само през последните два дни скочили с почти 5%.

През последните дни китайските регулаторни органи обявиха допълнителни ограничения върху късите продажби, а държавните инвеститори заявиха, че разширяват плановете си за закупуване на акции.


След леко отстъпление основните борсови индекси в САЩ завършиха на зеленоДоходността на 10-годишните съкровищни облигации на САЩ падна с покачването на цените им Bloomberg News също така съобщи, че президентът Си Дзинпин ще обсъди ситуацията на фондовия пазар с финансовите регулатори.

"Пазарите показаха, че бариерата им да се превърнат в по-големи оптимисти около икономиката е висока", казва Галвин Чиа, стратег за развиващите се пазари в NatWest, пред Reuters. "Съществува и значителна несигурност около това какъв е дългосрочният подход на правителството към тях".

В Европа акциите останаха без промяна, тъй като повишението на цените на ценните книжа на компании от потребителския сектор като LVMH беше компенсирано от спада на акциите на фармацевтичните компании.

Новите върхове на S&P 500 се дължат само на един секторТехнологичните акции продължават да се покачват, докато останалите 10 сектора от индекса се търгуват средно с 15% под историческите си върхове

Темата кога Фед ще започне с намаляването на лихвените проценти не получи яснота, след като председателите Лорета Местер и Нийл Кашкари приветстваха напредъка по отношение на инфлацията, но сигнализираха, че има още работа за вършене, преди политиката да бъде облекчена.

Президентът на Фед Филаделфия Патрик Харкър е по-оптимистично настроен относно постигането на меко икономическо приземяване, като отбелязва, че е постигнат "реален напредък" по отношение на инфлацията.

"Събитията от последните няколко дни показаха как пазарите се опитват да приемат факта, че намаляването на лихвите може да се наложи да почака до много по-късно през годината, и какво означава всяко забавяне за цените на активите и оценките", акцентира главният пазарен стратег на CMC Markets Майкъл Хюсън. "Макар че откровеността на Пауъл, който изключи възможността за намаляване на лихвите през март, изненада пазарите, тази седмица също така предлага възможност да се види дали и други членове на централната банка споделят неговата нагласа”.

В интервю през уикенда председателят на Фед Джером Пауъл заяви, че централната банка може да бъде "предпазлива" по отношение на времето за намаляване на лихвите. Вероятността това да се случи още през май сега възлиза на едва 39%, докато само преди седмица подобно решение се смяташе за факт. Фючърсите предполагат около 122 базисни точки на облекчаване за цялата 2024 г., което е спад спрямо прогнозата за 145 през миналата седмица.


Великолепната седморка съперничи на четирите най-големи икономики в ЕвропаЗнак ли е това за надценяване? Американските държавни ценни книжа възвърнаха известна стабилност, оставяйки доходността на 10-годишните облигации стабилна на равнище 4,094% спрямо достигнатия в понеделник връх от 4,177%.

Спадът на доходността отне известна част от силата на щатския долар, който отслабна до 147,85 йени и се отдалечи от неотдавнашния 10-седмичен връх от 148,90. Еврото се повиши с 0,1% до 1,0767 за долар, а златото се стабилизира около 2 035 долара за тройунция, след като в началото на седмицата спадна до 2 013,70.

Цените на петрола намериха подкрепа в оценката на Министерството на енергетиката на САЩ, според която добивът в страната ще нарасне със 170 000 барела на ден през 2024 г., вместо с 290 000, каквито бяха предишните очаквания.

Сортът “Брент” се понижи с 0,1% до 78,52 долара за барел, както и американският суров петрол, който достигна нива от 73,27 долара.