През вековете хората са еволюирали така, че в повечето случаи да избягват риска и да предпочитат нещата да са такива, каквито са.

Това явление е известно като пристрастяване към статуквото, обяснява пред CNBC Брад Клонц, сертифициран финансов психолог и автор на книгата Start Thinking Rich.

„Имаме нежелание да правим промени. По принцип това изисква мислене, енергия и активност. А ние сме когнитивно мързеливи по същество.“, допълва той.

Нещо повече, отделянето на пари и ресурси за изплащане на дългове или спестяване за пенсиониране изисква отлагане на удовлетворението - отделяне на пари, които иначе бихте могли да похарчите сега, в услуга на бъдеща цел.

За да противодействате на тези сили, трябва да въведете системи, които да ви вълнуват и мотивират достатъчно, за да се противопоставите на финансовата инерция, съветва Клонц и допълва: Това е трудно, но „наистина е ключът към забогатяването“.

За много хора статуквото се изразява в това да харчат парите си веднага щом постъпят в банковата им сметка. Ако сте заседнали в този коловоз, ключът към излизането е да решите какво бихте искали парите ви да правят за вас.

„Първата стъпка е да имате супер вълнуваща визия защо правите това. Какви са финансовите ви цели? Вие отлагате удовлетворението, което не ви е присъщо да правите. Така че трябва да имате завладяваща визия, към която сте емоционално привързани.“

Това може да включва дългосрочни цели, като например пенсиониране, средносрочни планове, като закупуване на къща, или дори неотложни нужди за финансова стабилност, като да се измъкнете от дълговете си или да създадете фонд за спешни случаи.

След като веднъж сте определили това, е много по-лесно да съставите план за разходите, в който да заделите пари за постигане на различните си цели.

Клонц предлага да използвате отделни сметки за всяка от основните си цели и да им дадете имена. Ако например спестявате за ваканция, можете да наречете сметката „Семейно пътуване до Италия 2025“ в онлайн таблото на банковата си сметка.

„Това е наистина важен метод, защото вече не е просто сметка с пари в нея, а има емоционална привързаност към целта.“, допълва финансовият психолог.

След като настроите акаунтите си, задайте парите да се прехвърлят към тях автоматично, направо от заплатата ви или чрез автоматичен превод от разплащателна сметка.

В този момент може удобно да се върнете към статуквото, знаейки, че парите ви работят за целите ви, безопасно далеч от погледа и съзнанието.

„Ако разчитате на себе си всеки месец да проверявате колко пари ви остават и след това да напишете чек за една от тези цели, това ще се провали“, допълва Клонц.