Футуристична бяла кула, висока цели 30 метра, ще бъде новото културно пространство в Мюленс – западнало швейцарско село в прохода Жулие, бивш транзитен пункт между Северна и Южна Европа.

Проектът стартира точно преди три години като инициатива за съживяване на мястото, където днес живеят едва около 16 души, а повечето къщи са изоставени и обезлюдени.

Културната фондация Nova Fundaziun Origen предлага архитектурно чудо Tor Alva да е тайната на възраждането на района, като вдъхнови хората да спрат и да го посетят, да присъстват на представление, а защо не и да пренощуват там.

Tor Alva обаче няма да е обикновена кула.

Тя ще бъде най-високата 3D-принтирана структура в света, пише Euronews. Заобиколена от заснежените върхове на швейцарските Алпи, ще е достатъчно здрава, за да издържи на студените зими и силните ветрове, характерни за планинския проход.

30-метровата абстрактна конструкция ще се използва едновременно като концертна зала и арт инсталация след завършването ѝ, планирано за юни.

Творческа работа в екип

Tor Alva е постижение на съвременното строителство и е резултат от дългогодишно сътрудничество между десетки инженери, специалисти по материали и изследователи.

Кулата е изработена от бетон, който е отпечатан на 3D принтер с помощта на процес на екструдиране, разработен за първи път в катедрата по строителни технологии (DBT) към Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих.

Проектирана е от архитектите Михаел Хансмайер и Бенджамин Диленбургер, които са пионери в областта на компютърното проектиране и дигиталното производство.

Въпреки че 3D принтирането на бетон съществува от години, според Хансмайер за първи път в процеса се интегрира арматура или стоманени армировъчни пръти, които придават на конструкцията необходимата стабилност, за да стои високо.

"Досега никога не е имало арматура, интегрирана в бетона", казва Хансмайер пред Euronews. "За пръв път успяхме да интегрираме арматура в този процес на екструдиране на бетон, което ни позволява да строим много, много високо."


Hansmeyer/Dillenburger

Сградата е изградена от 32 сглобяеми колони, които лесно могат да бъдат отпечатани и сглобени на място. Има пет нива, които стават все по-светли и по-проветриви с изкачването на витите стълби, достигайки до куполообразното място за представления на самия връх.

Пространството за представления може да посрещне 45 посетители и предлага панорамна гледка към планините. Фасадата ще има подвижна полупрозрачна мембрана, която ще предпазва от студеното зимно време.

В началото на февруари започна процесът на отпечатване на първите осем колони, които ще съставляват долния етаж на сградата. Отпечатването на всички елементи ще отнеме общо 900 часа.

Нови свободи, нови предизвикателства

Този нов начин на строителство е свързан с множество нови свободи при проектирането, както и с уникални предизвикателства за структурната цялост.

Формата на Tor Alva, с нейните разклоняващи се колони и вълнообразна повърхност, никога не би могла да бъде постигната с традиционните методи на строителство, казва Хансмайер.

"Архитектурата през последните 100 години се занимаваше толкова много със стандартизирани форми, които обикновено бяха под ъгъл от 90 градуса", обяснява Хансмайер. "С помощта на тази техника за 3D принтиране можем отново да въведем орнамент или нестандартни извивки без никакви разходи, защото роботът не се интересува дали принтира права линия или орнамент."

Сградите, които предефинират разбирането за архитектураПрез 2023 г. архитектите направиха проактивни стъпки в проектирането, за да начертаят нов курс за застроената среда

"За нас, архитектите, тази свобода на проектиране е супер вълнуваща. Това е почти като да се върнеш назад във времето, преди да се появят индустриализацията, масовото и конвейерното производство ", допълва той.

Първоначално кулата е проектирана с вертикални колони, които са заменени със сегашните Y-образни, след като изследователите са установили, че могат да издържат по-добре на натоварванията, причинени от ветровете.

Екологично строителство

Друго предимство на 3D принтирането на бетон е, че конструкциите имат по-малко въздействие върху околната среда, според Хансмайер.

Традиционно изграждането на бетонни конструкции изисква кофраж или рамки, които се използват, за да придадат форма на изливания бетон.

Бетонните конструкции също така се правят от масивни блокове или колони - техническо ограничение, което поддържа структурната здравина на сградата.

Пристанището за 500 милиона долара, което се превърна в атракцияКатар има по-различна идея за това какво може да представлява едно круизно пристанище

Но 3D принтирането предлага уникална, по-минималистична алтернатива – не е необходим кофраж, което спестява материали, а количеството бетон, необходимо за изграждането на солидна конструкция, е намалено. Проблемът с края на жизнения цикъл на сградата, който е един от най-замърсяващите аспекти на строителната индустрия, също е решен благодарение на факта, че конструкцията се разглобява лесно.

"Цялата тази кула е изградена по модулен начин и нещата просто се завинтват заедно", казва Хансмайер.

"Така че можем да отвинтим различните части и да разглобим кулата, за да й дадем втора употреба или втори живот - или като кула някъде другаде, или за да направим компонентите част от друг проект в бъдеще."

Tor Alva ще остане в Мюленс от юни 2024 г. до разглобяването ѝ през 2029 г., след което ще продължи пътя си на друго място.