Водещият туроператор Tui излиза от Лондонската фондова борса
Tui, една от най-големите туристически агенции в света, ще напусне Лондонската фондова борса през юни - последният удар по дългогодишната репутация на британската столица като безспорен лидер на европейските фондови пазари.
Акционерите на германската компания, която е двойно листвана в Лондон и Франкфурт, гласуваха във вторник за излизане от борсата на британската столица.
През декември Tui заяви, че обмисля този ход, тъй като през последните четири години значителна част от търговията с нейни акции се е преместила от Обединеното кралство в Германия. Единното листване във Франкфурт също така ще опрости структурата на компанията и ще намали разходите, обясниха тогава от Tui.
"Доволни сме, че акционерите на TUI последваха нашата препоръка и гласуваха в полза на отписването от борсата в Лондон", коментира в изявление главният финансов директор Матиас Кип, цитиран от CNBC.
Геополитиката изстрелва цените на златото до рекордни стойности през 2023Друга причина за отличното представяне на жълтия метал е слабата китайска икономика
През последните 18 месеца няколко компании преместиха основните си листвания от Лондонската борса в Ню Йорк или избраха Уолстрийт за първично листване - най-важната от които беше подкрепеният от Softbank производител на чипове ARM Holdings (ARM), перлата в короната на британския технологичен сектор.
Малко вероятно е напускането на Tui да предизвика същите вълнения относно бъдещето на Лондон. Компанията струва само една пета от стойността си от началото на пандемията, когато акциите ѝ се сринаха и тя изпадна от борсовия индекс на сините чипове FTSE 100.
Все пак преместването ѝ във Франкфурт ще напомни, че Лондон вече не е ненадмината дестинация за европейските компании, които искат да се развиват и да набират пари от инвеститори.
"Гласуването на акционерите на Tui безспорно е удар за лондонските пазари", коментира Долфин Къри, партньор в адвокатската кантора Reed Smith, която консултира компании по отношение на техните първични публични предлагания. "Това е още един пример за компания с висок рейтинг, която обръща гръб на Лондон."
Британската столица все по-често се конкурира със съседни столици, включително Амстердам и Париж, като се бори за позицията на най-голям център за търговия с акции и най-ценен фондов пазар в Европа.
Сътресенията в банковия сектор удариха пазарите в САЩ и ЕвропаШвейцарският банков гигант Credit Suisse поведе поражението на акциите на банките
Със седалище в Хановер, Tui притежава повече от 400 хотела, 16 круизни кораба, пет авиокомпании и 1200 туристически агенции. Според уебсайта на групата в нея работят повече от 60 000 служители.
Също така във вторник компанията отчете първата си оперативна печалба за тримесечието от октомври до декември, което обикновено е по-спокойно време за пътувания. Приходите за периода са скочили с 15% в сравнение с предходната година до рекордните 4,3 млрд. евро, тъй като компанията е успяла да повиши цените си благодарение на устойчивото голямо търсене на пътувания.
"Това не е най-добрата потребителска среда, в която се намираме, но почивките, където и да погледнете, са приоритетни", заявява Кийп пред инвеститорите.
Независимо от войната между Израел и Хамас и свързаните с нея сътресения в Близкия изток, Египет продължава да бъде една от най-популярните дестинации за кратки разстояния за клиентите на Tui, наред с Канарските острови и Кабо Верде.
"Основните дестинации на дълги разстояния през тримесечието включваха Мексико, Тайланд и Доминиканската република", добавят от компанията.
Tui пренасочва някои от круизните си кораби около нос Добра надежда в Южна Африка, за да избегне нападенията в Червено море от страна на базираните в Йемен хути.
"Уверени сме за цялата година въпреки разходите за отклоняване на круизните ни кораби", коментира главният изпълнителният директор Себастиан Ебел, като отбелязва, че допълнителните разходи от отклоняването ще възлязат на "ниско двуцифрено число в милиони".