БРИКС или Г-7 – къде ще има по-голям ръст на милионерите след десет години?
Според неотдавнашен доклад на Henley&Partners през следващото десетилетие броят на милионерите в страните от БРИКС ще нарасне значително и ще допринесе за най-голямото увеличение на богатството сред всички групи държави.
Прогнозите са, че броят на хората с милиони в страните от блока, които заедно притежават богатство за инвестиране в размер на 45 трилиона долара, ще нарасне с 85% през следващите 10 години, отбелязва консултантската компания в областта на инвестиционната миграция в доклад, публикуван в партньорство с глобалната анализаторска организация New World Wealth.
Блокът се състои от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се разшири и вече включва Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства, като Саудитска Арабия също се очаква да влезе. Понастоящем в групата на милионерите в БРИКС членуват 1,6 млн. физически лица с инвестиционни активи на стойност над един милион евро.
"Прогнозата за 85 % в БРИКС ще бъде най-високият ръст на богатството от всички блокове или региони в световен мащаб", коментира Андрю Амолис, анализатор на богатството в New World Wealth, пред CNBC.
За сравнение, в Групата на седемте (Г-7), която към декември 2023 г. притежава 110 трилиона долара инвестиционно богатство, се очаква броят на милионерите да се увеличи с 45% през следващото десетилетие. Г-7 е коалицията на развитите икономики в света, включваща Канада, Франция, Япония, Италия, САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз.
„БРИКС отправя предизвикателство към световния ред и се утвърждава като мощен съперник на Г-7 и други международни институции", смята Доминик Волек, управляващ съдружник и ръководител на Henley & Partners за Югоизточна Азия.
Индия е начело по ръст, като се очаква до 2033 г. богатството на глава от населението да скочи със 110%, следвана от Саудитска Арабия, където се очаква то да нарасне с над 105%. ОАЕ са готови за 95% ръст, докато Китай и Етиопия - съответно с 85% и 75%.
През последното десетилетие Китай е лидер сред страните от БРИКС с огромен ръст от 92%, докато Индия е на второ място с 85%. На трето място се нареждат ОАЕ със 77%. Други членове на коалицията като Южна Африка и Иран отбелязаха спад в броя на милионерите си от 2013 г. насам.