Как да не бъдете стресирани родители
Днес родителите прекарват повече време с наследниците си отколкото в средата на 60-те години, но много от тях са измъчвани от чувство за вина и притеснения, че не правят достатъчно
Чувствате се тревожни и постоянно изоставащи от другите?
Не сте сами. В ново проучване на Американската психологическа асоциация почти половината от анкетираните родители споделят, че през повечето дни изпитват огромен стрес.
Това напрежение е толкова разпространено в САЩ, че главният здравен експерт издаде предупреждение за психичното здраве и благосъстоянието на родителите и лицата, полагащи грижи за непълнолетни, пише CNBC.
Днес родителите прекарват повече време с наследниците си отколкото в средата на 60-те години, но много от тях са измъчвани от чувство за вина и притеснения, че не правят достатъчно. В епохата на натрапчиво сравняване е лесно да попаднем в капана на чувството за неадекватност.
В работата си като обучен в Харвард преподавател по EQ д-р Джени Уоу открива една фраза, която родителите с висока емоционална интелигентност използват, за да се стресират по-малко и да отгледат способни деца:
Аз съм достатъчно добър.
„Достатъчно добър“ не означава да правите минимума. Става дума за това да останете верни на онова, което е най-важно за вас и за нуждите на детето ви - без да се вкопчвате в нереалистичните очаквания на другите хора.
Без нужда от социално одобрение
Родителите често споделят, че се притесняват децата им да не се поддадат на натиска на връстниците и тенденциите в социалните медии.
Но рядко говорят за собствените си борби с натиска на връстниците - нуждата да изглеждат така, сякаш имат всичко накуп, и да докажат, че отглеждаме успешни деца.
Когато обвързвате собствената си стойност с постиженията на децата, неизбежно създавате тревога и срам у себе си и у тях. Това изместване на фокуса от възпитанието към изпълнението на задачите е основен фактор за хронично претоварване и прегаряне.
Ситуацията при всеки е уникална, а и всяко дете се развива със свое собствено темпо. Опитите да бъдем в крак с тенденциите или да подражаваме в родителството само ще ни изтощят и разсеят от това, което наистина има значение.
Вместо това преминете от FOMO (страх от пропускане) към JOMO (радост от пропускането). Установете своята „достатъчно добра“ котва, като определите стандарти за възпитание, признаете ограниченията и приемете компромисите.
Това означава да правите неща като:
• да организирате уютно празненство за рождения ден, вместо да се стресирате с изискани парти декорации
• да сте сигурни, че може да пропуснете събитие на детето, защото качеството на участието ви е по-важно от количеството
• да изберете дейност, от която детето се интересува, без да се притеснявате на какво другите родители записват децата си
Списък „Няма да правя това“
Родителите с висок коефициент на интелигентност често се стресират по-малко, като отказват да се занимават със задачи, с които знаят, че децата могат да се справят сами.
За да намалите умората от решенията, предварително определете родителските си граници. Разтоварвайте се от стреса, като възлагате подходящи за възрастта задачи. Осезаемият списък с „няма да правя“ помага да държите детето си отговорно, като същевременно предотвратява прекаленото родителство от ваша страна.
Създайте списък „Няма да правя“ с три до пет елемента. На всеки шест месеца го преоценявайте, за да добавите още задачи, тъй като детето ви расте и става по-способно. Този подход подготвя децата за реалния свят, като ги учи да поемат инициатива, да се справят с разочарованието и да решават проблеми самостоятелно.
Нагласата „достатъчно добър“ може да помогне да се освободите от натиска да правите всичко перфектно. Концентрирайте се върху това, което наистина има значение, и дайте възможност на децата сами да да поемат отговорност.