Какво трябва да стане с портретите на кралица Елизабет II
Местните власти на Острова имат различно мнение дали трябва да бъдат изложени или да се съхраняват на склад
Официалните портрети на покойната кралица Елизабет II са окачени стените на обществените сгради в цяла Великобритания от 70 години, но какво трябва да се случи с тях е въпрос, излизащ на дневен ред след коронацията на крал Чарлз III.
Темата вече предизвика скандал в общинския съвет на Армаг, Банбридж и Крейгавън след предложение портрет на Нейно величество да бъде оставен на съхранение, за да се освободи място за такъв на наследника ѝ, пише BBC.
Служителят по въпросите на равенството и разнообразието в съвета заяви, че портретът на кралицата „не може да бъде разположен в зона, която се посещава от служители или граждани, така че няма как да е в приемна или работна зона“.
През юни публичните власти в Обединеното кралство имаха възможност да кандидатстват безплатно за портрет на краля по случай началото на неговото управление. Това означаваше, че трябваше да решат какво да правят с портретите на Елизабет II, разказва хронологията BBC.
На септемврийското заседание на комисията на съвета на градовете Арма, Банбридж и Крейгавън беше одобрено предложението за окачване на портрета на краля.
Кейт Евънс, съветничка от Уолстърската партия, заяви, че „няма нищо против“ портретът на покойната кралица да бъде заменен с този на краля, но не смята, че трябва да бъде поставен на съхранение. „Тя беше най-дълго управлявалият монарх и мисля, че бихме могли да намерим по-добро място, отколкото да го сложим на съхранение“, аргументира се тя.
Съветникът от Демократичната юнионистка партия Марк Бакстър се съгласи, че портретът не бива да се съхранява.
„Смятам, че е важно да се издигне служещият монарх възможно най-бързо, но подкрепяйки това, не бих искал излагането на портрета на покойната кралица на друго място“, каза той.
Сега предстои съветниците да бъдат информирани за намирането на място за портрета на кралицата, отговарящо на изискванията за равнопоставеност.
Общинският съвет на Ардс и Норт Даун се оказа в подобно положение и заяви пред BBC, че е свалил всички портрети на Нейно величество. „Единствената молба, която имаме, е портретът да бъде третиран с уважение и да не бъде оставян да бъде забравен в склада“, се казва в изявлението.
Общинският съвет на Антрим и Нютаубей е поставил портрета на краля пред кабинета на кмета, а този на кралицата е преместен в художествената колекция на съвета в салона на кмета.
Градският съвет на Белфаст излага портрета на краля в кабинета на кмета, а на Елизабет II е преместен в „зоната за настаняване на граждански лица“.
Съветът на град Дери и Страбейн подари портрета на краля на катедралата „Свети Колумб“, вместо да го постави в сградата на съвета. Той не предостави на BBC подробности какво е направено с портрета на кралицата.
Други съвети на по-малко общини заявиха, че не излагат портрети на членове на кралското семейство в сградите си.
Според указанията на правителството на Обединеното кралство, няма задължение за сваляне на портретите на Елизабет II. В тях се отбелязва, че в „някои институции“ портретите и на предишни монарси остават изложени с достъп за всички граждани.