Руският енергиен гигант "Лукойл" планира до края на годината да продаде мажоритарния си дал в рафинерията си в България, най-големия актив на компанията на Балканите, на катарско-британско консорциум, пише Financial Times, позовавайки се на свои източници.

Компанията е обявила намерението си в писмо до президента Владимир Путин, който трябва да одобри сделката.

"Лукойл" е избрал като купувач консорциум, съставен от Oryx Global, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираното в Лондон търговско дружество DL Hudson, и би желал да приключи сделката до края на годината. Ганим бин Саад ал Саад имаше интерес и към покупката на рафинерията на "Лукоил" в Сицилия ISAB, но мощностите бяха продадени на частната кипърска инвестиционна компания G.O.I. Energy, подкрепена от базираната в Женева търговска фирма Trafigura.

От Oryx отказват коментар по темата, а от DL Hudson не са отговорили на изпратените им запитвания, посочва FT.

Пред БТА от пресслужбата на "Лукойл Нефтохим Бургас" посочват, че няма да коментират информацията на този етап.

Забраната за внос на петрол от Русия в ЕС след началото на инвазията в Украйна затруднява операциите на "Лукойл" в България, посочва изданието.

Миналата година българските власти наложиха на компанията 60 процента данък върху печалбата, за да окажат натиск върху собствениците, и освен това забраниха износа на продукти, произведени от руски петрол.

В писмото до Путин като потенциални купувачи на "Лукойл Нефтохим Бургас" са посочени и Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна компания на Казахстан, както и турската петролна група Opet.

И трите компании не са отговорили на изпратените им запитвания.

Министерството на енергетиката не разполага с информация за продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас"

Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи днес, че нито той като министър, нито Министерството на енергетика разполагат с информация за продажбата. Той даде брифинг в Министерския съвет във връзка с информацията на FT.

Малинов каза, че такава информация не му е предоставена нито от мажоритарния акционер в "Нефтохим Бургас", нито от оперативното ръководство на рафинерията, нито от представителя на държавата, който е в Надзорния съвет на дружеството. "Това мен лично ме притеснява - липсата на каквато и да е информация, предоставена по официален път", коментира служебният министър.

Той съобщи, че още днес ще отправи официални запитвания до акционерите и до оперативното ръководство на рафинерията за тази потенциална сделка. "Ако получим такава информация, ще я анализираме и съответно ще изготвим нашия доклад и поради тази причина не бих могъл да коментирам посочения от вас медиите нов собственик, тъй като не съм запознат нито със структурата, нито със състава на тази собственост", заяви Малинов.