Китай обяви пакет от $1,4 трилиона за укрепване на икономиката
Пекин се подготвя за повишено търговско напрежение със САЩ при Доналд Тръмп
Китай обяви фискален пакет от 10 трилиона юана (1,4 трилиона долара), за да помогне за укрепване на колебливата си икономика, докато се подготвя за повишено търговско напрежение със САЩ при Доналд Тръмп.
Официалните лица не обявиха допълнителни мерки за пряко стимулиране на вътрешното търсене, потенциално разочаровайки пазарите, които се надяваха пакетът да помогне и на потребителите, посочва Financial Times. Те добавиха, че "проучват" допълнителни мерки за рекапитализиране на големи банки, закупуване на недовършени имоти и засилване на потреблението.
Китайският юан отслабна рязко спрямо щатския долар веднага след съобщението.
Централната банка на страната в четвъртък определи дневния си фиксиран курс за валутата на най-ниското си ниво от миналия ноември на 7,166 Rmb, докато доларът скочи след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
Мерките за облекчаване на дълга, които следват обявяването на големи парични стимули през септември, бяха очаквани дори преди победата на Тръмп, след кампания, в която той заплаши да наложи 60-процентно мито върху китайски стоки.
Анализаторите казват, че Китай трябва спешно да се справи с проблемите, които преследват вътрешната му икономика, включително продължителния спад в жилищния сектор, който намали приходите на домакинствата и местните власти, преди тарифите на Тръмп да засегнат външния сектор.
Ако бъдат изцяло приложени без китайски контрамерки, митата на Тръмп биха могли да свалят няколко процентни пункта от БВП на Китай в момент, когато икономиката е силно уязвима, казват анализатори.
Производствените индустрии и износът на Китай са сред малкото позитивни сили за икономиката му тази година, компенсирайки вътрешната слабост и помагайки на Пекин да се доближи до постигането на целите си за растеж.
Очаква се Пекин да обяви допълнителна подкрепа за икономиката, след като дневният ред на Тръмп стане по-ясен през следващите месеци, смятат анализатори.
Има признаци, че мерките за парично стимулиране на правителството през септември, които включват намаляване на лихвените проценти и подкрепа за фондовите пазари и пазарите на имоти, са започнали да оказват влияние върху икономиката.
Правителството също така ускори предварително планираните емисии на облигации за фискални разходи, които бяха в застой през годината.