България, Румъния, Унгария и Австрия излязоха днес с обща декларация във връзка с пълноправното приемане през януари (и по суша) на двете балкански държави в Шенгенското пространство. Тя бе публикувана в официалния профил на унгарското председателство на ЕС в социалната платформа X.

В декларацията се казва, че днес, 22 ноември 2024 г., унгарското председателство на Съвета на ЕС, Румъния, България и Австрия са признали напредъка, постигнат в понижаването на незаконната миграция към Европа и към въпросните страни и са са се споразумели за следното:

- да продължат съвместните си начинания за борба с незаконната миграция към Европа и към техните територии;

- да продължат общите си действия за борба с нарушаващата правилата миграция в съответствие с общата декларация на Австрия, Румъния и България от 29 декември 2023 г.;

- да направят всичко по силите си за предотвратяване на нелегалното еднопосочно преминаване на мигранти през техните територии и да осъществяват гладко процесите по връщане и прехвърляне по силата на съответните споразумения;

- да смекчат ефекта от потенциалната промяна на миграционните модели, който може да се възникне като непосредствена последица от отсъствието на вътрешни граници (в Европейския съюз), да продължат да упражняват граничен контрол вътре в границите на ЕС с въвеждането на гранични проверки в съответствие с чл. 25а, ал. 4 и ал. 5 на Шенгенския граничен кодекс по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период от най-малко шест месеца. Целта е да се предотврати всяка сериозна заплаха за държавната политика и за вътрешната сигурност;

- в духа на солидарност продължават да подкрепят България в защитата на външните сухопътни граници на ЕС с Турция с разполагането на международен полицейски контингент от 100 гранични служители (15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния).

В заключението на днешната обща декларация се казва, че страните са се споразумели до края на тази година да започнат необходимите стъпки за приемането на официалното решение на Съвета на ЕС за определянето на дата за отмяната на проверките по вътрешните граници в ЕС с България и Румъния и по границата между двете страни.

Очаква се решението на Съвета да бъде взето на заседанието на вътрешните министри на 12 декември в Брюксел. Обсъжда се контролът да отпадне на 1 януари 2025 г.

МВР: Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от свободното движение в Шенген

България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници. Това бе признато от австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер по време на среща в Будапеща днес, посочва Министерството на вътрешните работи в прессъобщение.

Относно договорения пакет от мерки за опазване на външните граници на ЕС като стъпка към вземането на решение за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния, в съобщението на МВР се посочва, че мерките включват продължаване на съвместните усилия за противодействие на незаконната миграция към ЕС. Опазването на външните граници е споделена отговорност и затова Австрия, Унгария и Румъния ще изпратят допълнителен брой свои служители на българо-турската граница. Австрия и Унгария ще споделят своя опит за извършването на проверки по вътрешните граници на ЕС в случаите, когато съществуват заплахи за обществения ред и сигурността, посочват още от МВР.

Комисарят по вътрешни работи Илва Йохансон оцени високо постигнатата договореност и изрази увереност, че решението на Съвета ще бъде прието през декември. Тя отново почерта, че България и Румъния отдавна са изпълнили всички критерии и в някои области дори надхвърлят мерките, прилагани от други държави членки на Шенген, се казва още в съобщението на вътрешното министерство. В него се допълва, че Йохансон е заявила следното: "Българските и румънските граждани заслужават най-после да се възползват от правото на свободно движение през всички граници".

Основното послание на министър Атанас Илков пред колегите му и комисаря по вътрешни работи на ЕК е било следното: “България положи изключително много усилия, за да изпълни отговорната задача да гарантира високо ниво на сигурност в Шенгенското пространство. Действията на национално ниво, съвместната работа с Румъния и с всички европейски партньори и стратегическото сътрудничество с Турция доведоха до трайни резултати, които дават по-голяма сигурност на гражданите на ЕС“.

Румъния е доставчик на сигурност в Европа и влизането ѝ в Шенген ще укрепи това пространство, заяви вътрешният министър на страната

Румъния е доставчик на сигурност в Европа и влизането на страната в Шенген ще укрепи това пространство, заяви днес на пресконференция в Будапеща румънският вътрешен министър Каталин Предою, цитиран от Аджерпрес и БТА.

"Много е важно за всички нас тази среща да доведе до споразумение и да се превърне в един успех по нашия път към разширяването на Шенгенското пространство със сухопътните граници на Румъния и България. И след съществените дискусии, както каза и моят колега и приятел Шандор Пинтер, стигнахме до споразумение. Срещата е успешна", заяви Предою след среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и България - Герхард Карнер, Шандор Пинтер и Атанас Илков.

Той посочи, че Румъния е доказала с числа, че е доставчик на сигурност, а положеният труд в тази насока е бил в сътрудничество с Европейската комисия, с австрийските, унгарските, сръбските и българските партньори, чрез двустранни програми и инвестиции за защитата на границите.

"Отделихме много енергия за повишаването на нивото на професионална подготовка и затвърждаването на съзнанието за отговорност към сигурността на румънския гражданин, към сигурността на румънските граници и съответно на европейските. Това са елементите, които укрепиха доверието, изградено стъпка по стъпка от миналата година заедно с г-н Герхард Карнер, с Шандор Пинтер, с министър Атанас Илков и неговия предшественик Калин Стоянов, разбира се с г-жа (еврокомисаря по вътрешните работи Илва) Йохансон, с всички колеги от Европа", посочи Предою.

Той уточни, че в рамките на днешната среща е договорен пакет мерки за укрепване на границите, а Румъния ще допринесе заедно с останалите страни, включително България, за общия контингент от 100 гранични полицаи, които ще бъдат разположени на турско-българската граница, както и за другите мерки за полицейско сътрудничество.