Новата ракета на Русия: Технологично чудо или добре позната система?
„Орешник“ е създадена на базата на балистична ракета със среден обсег, която е тествана пет пъти, но никога не е влизала в експлоатация
Ракетата, изстреляна от Русия срещу Украйна миналата седмица, приветствана от Путин като нов вид експериментално хиперзвуково оръжие, всъщност е приложение на стара технология, използвана от много години в междуконтиненталните балистични ракети (ICBM). Това разкриват пред Reuters военни експерти.
След ракетния удар Путин заяви, че „Орешник“ е хиперзвукова ракета и не може да бъде прихванат. Но Джефри Люис, директор на Програмата за неразпространение на оръжия в Източна Азия в James Martin Center for Nonproliferation Studies, отбелязва, че всички балистични ракети от този клас са хиперзвукови и че прехващачи като израелските Arrow 3 и американският SM-3 Block 2A са проектирани да ги унищожават.
След като проучва видеоклиповете от атаката с „Орешник“, Люис казва, че двете най-големи падащи отломки са част от тялото на бойната глава, което се намира на върха на бустера и пуска бойните глави от космоса върху техните цели.
„Малките газови двигатели му позволяват да маневрира над атмосферата за прецизно насочване“, казва Луис, отбелязвайки, че нито една от технологиите в новата руска ракета, която удари Украйна, не е нова.
„Това не е нова способност, която представлява драматична промяна в начина, по който се разработват конвенционалните оръжия“, казва той. „Това е съвкупност от стари технологии, които са събрани по нов начин.“
„Орешник“ е създадена на базата на RS-26, балистична ракета със среден обсег, способна да носи ядрена бойна глава. Тя е тествана пет пъти, но никога не е влизала в експлоатация, според James Martin Center for Nonproliferation Studies.
Люис е категоричен, че използването на подобна ракета с конвенционални бойни глави е скъпо средство "да се нанесат не толкова големи разрушения".
„Съединените щати обмисляха програма, използваща междуконтинентални балистични ракети без ядрени бойни глави, наречена „Конвенционален бърз удар“, но я изоставиха, защото беше глупаво“, казва Уилям Алберк, гостуващ сътрудник в Henry L. Stimson Center. „Основен проблем с поставянето на конвенционални бойни глави върху междуконтинентални балистични ракети е, че за противниците е лесно да се объркат, че са под ядрена атака - объркване, което може случайно да доведе до ядрен пожар“.
Официален представител на САЩ разкри пред Reuters, че Русия е уведомила Вашингтон малко преди удара на 21 ноември. Вашингтон, от своя страна, е информирал Киев и съюзниците да се подготвят за евентуално използване на подобно оръжие.
Тим Райт от International Institute for Strategic Studies акцентира, че това показва, че Русия е наясно с рисковете и иска да ги смекчи.
В обръщение по държавната телевизия след изстрелването на ракетата Путин каза, че това е пряк отговор на ударите на украинските сили с американски и британски ракети. Той предупреди, че войната може да ескалира към глобален конфликт и че Русия може да удари военни съоръжения на западни страни, подкрепящи Украйна.
Но бившият съветник на Кремъл Сергей Марков смята, че използването на „Орешник“ е символично. Според него то изпраща послание от Путин към Запада, което гласи: „Отдръпнете се“.
Люис отбелязва, че самата скорост на повторно влизане в атмосферата е достатъчна, за да причини щети, дори ако бойната глава е от неексплозивен материал като метал. Бойните глави са паднали върху Днепър под стръмен ъгъл, отбелязва той, което означава, че ракетата е била изстреляна на максимална височина, за да се намали обхватът ѝ. Северна Корея често използва този метод в своите ракетни тестове, за да избегне геополитически чувствителни места за приземяване.
Капустин Яр, откъдето е изстреляна ракетата, е само на около 800 км от точката на удара. По думите на Люис за отчетеното време за полет от 15 минути би ракетата би изминала 1500 км по нормална траектория. Експертът е категоричен, че като се имат предвид разходите, използването на този тип балистична ракета за удар по Украйна по-скоро е психологическа тактика, отколкото военна.