Какво представлява THAAD - противоракетната система, която САЩ изпраща в Израел
Разполагането на системата в Южна Корея през 2017 г. предизвика яростна съпротива от страна на Пекин
Системата за защита THAAD е едно от най-мощните противоракетни оръжия на американската армия, способно да прихваща балистични ракети на разстояние от 150 до 200 километра и с почти перфектна успеваемост при тестовете.
Използвайки комбинация от усъвършенствани радарни системи и прехващачи, THAAD, съкратено от Terminal High-Altitude Area Defense, е единствената американска система за противоракетна отбрана, която може да поразява и унищожава балистични ракети с малък, среден и междинен обсег на действие както в атмосферата, така и извън нея по време на терминалната фаза на полета им, докато те пикират върху целта.
Прехващачите на THAAD са кинетични, което означава, че унищожават пристигащите цели чрез сблъсък, а не чрез експлозия в близост до пристигащата бойна глава.
Според доклад на Изследователската служба на Конгреса американската армия разполага със седем батареи THAAD, всяка от които се състои от шест пускови установки, монтирани на камиони - с по осем прехващача, мощна радарна система и компонент за управление на огъня и комуникации.
Една от тези ценни батареи сега се изпраща в Израел, за да подпомогне укрепването на и без това впечатляващата му способност да противодейства на идващите ракети „след безпрецедентните атаки на Иран срещу Израел на 13 април и отново на 1 октомври“, според Пентагона. Но за целта са нужни американски военни. Затова по данни на Пентагона американската армия ще изпрати в Израел около 100 военнослужещи, които да обслужват батерията.
Чрез широка система за командване и контрол и управление на битката батареите THAAD могат да комуникират с редица американски системи за противоракетна отбрана, включително системите Aegis, които обикновено се намират на борда на корабите на ВМС на САЩ, и системите за противоракетна отбрана Patriot, предназначени за прехващане на цели с по-малък обсег.
Тези допълнителни системи за противоракетна отбрана са по-многобройни от THAAD, което е илюстрация на значението, което администрацията на Байдън отдава на това разполагане в Израел.
Какво прави установката THAAD толкова точна?
Това, което прави THAAD толкова точна, е радарната система, която осигурява информация за насочване - радарът AN/TPY-2.
Радарната система, която може да бъде разположена заедно с ракетната батарея или вече да е монтирана на корабите на ВМС на САЩ или на други локации, може да открива ракети по два начина. В основния си режим тя е конфигурирана да улавя и проследява цели на разстояние до 3 000 км, а в терминалния е насочена нагоре, за да улавя цели по време на спускането им.
„THAAD няма да действа самостоятелно при евентуална защита на Израел. Тя ще бъде допълнително възпиращо средство“, коментира пред CNN военният анализатор Седрик Лейтън, бивш полковник от ВВС на САЩ. „Когато бъде въведена, тя всъщност ще добави още един слой към съществуващата израелска противовъздушна и противоракетна отбрана“.
Производствените модели на системата THAAD никога не са се проваляли в прехващането на входящи цели при тестове, сочат данните на Центъра за стратегически и международни изследвания.
Какво ще кажете за другите противоракетни системи на Израел?
Израел вече разполага с множество противоракетни системи, предназначени за сваляне на входящи снаряди. David's Sling (Прашката на Давид), съвместен проект на израелската система за усъвършенствана отбрана RAFAEL и американския отбранителен гигант Raytheon, използва кинетични прехващачи Stunner и SkyCeptor за поразяване и унищожаване на цели на разстояние до 300, според проекта Missile Threat Project. Тя е подкрепена от още две сиситеми - Arrow 2 и Arrow 3, също разработени съвместно със Съединените щати.
Arrow 2 използва фрагментарни бойни глави за унищожаване на пристигащи балистични ракети в крайната им фаза - докато се гмуркат към целите си - в горните слоеве на атмосферата.
В същото време Arrow 3 прехваща пристигащи балистични ракети в космоса, както може да направи THAAD.
С най-ниското ниво на изстреляните към Израел снаряди се бори отбранителната система „Железен купол“, съставена от 10 батареи, всяка от които носи по три до четири маневрени ракетни установки.
Това не е първият път, в който Вашингтон изпраща батерия THAAD на Израел. Една от тях беше изпратена през 2019 г. за учение.
Разполагането на батарея THAAD в Южна Корея през 2017 г., когато заплахите от балистични ракети от Северна Корея се увеличиха, предизвика яростна съпротива от страна на Пекин, който според експертите се притеснява, че мощният радар може да бъде използван за шпиониране на дейности навътре в неговата територия.
САЩ разположиха THAAD и на остров Гуам, за да защитят жизненоважните американски военни бази на тихоокеанския остров от евентуални заплахи с балистични ракети от Северна Корея или Китай.