Едно от основните предизборни обещания на новоизбрания президент Доналд Тръмп е да започне масови депортации на лица без документи, пребиваващи в Съединените щати. Изборът на Томас Хоман за „граничен цар“ и на Стивън Милър за заместник-началник на щаба по политиката - двама служители, считани за привърженици на твърдата линия по отношение на имиграцията, подсказва, че администрацията ще се опита да изпълни това обещание.

Тръмп заяви, че ще започне усилията за масова депортация с престъпниците, но също така обеща да отмени временния защитен статут за отделни лица. В кратко интервю след изборите за NBC News той заявява, че „няма друг избор“, освен да предприеме масова депортация след изборните резултати, и че „няма цена, която да не може да не бъде платена“.

Хоман, бивш изпълняващ длъжността директор на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ, заяви по-рано тази година: „Никой не е изключен от масата. Ако сте тук нелегално, по-добре се оглеждайте през рамо“.

Едновременно с това той се зарече да „управлява най-голямата сила за депортиране, която тази страна някога е виждала“.

Изпълнението на тези заявки обаче е трудно от логистична гледна точка. И изкуственият интелект (AI) може да помогне.

По време на репресиите срещу имиграцията от страна на първата администрация на Тръмп изкуственият интелект не беше широко използван. Но сега технологията стана по-достъпна и широко разпространена в много системи и правителствени агенции. Администрацията на президента Байдън започна да отделя бюджет за въвеждане на технологията.

През април Министерството на вътрешната сигурност на САЩ (DHS) създаде Съвет за безопасност и сигурност на изкуствения интелект, който да помогне за установяването на периметри и протоколи за използването му. Бюджетът на DHS за 2025 г. включва 5 млн. долара за откриване на звено за изкуствен интелект в Службата на главния информационен директор. То трябва да отговаря за напредъка и ускоряването на „отговорното използване“ на AI чрез установяване на стандарти, политики и надзор в подкрепа на нарастващото внедряване.

„AI е трансформираща технология, която може безпрецедентно да допринесе за развитието на нашите национални интереси. В същото време тя представлява реални рискове, които можем да намалим, като възприемем най-добрите практики и предприемем други проучени конкретни действия“, заявява ръководителят на DHS Алехандро Майоркас при откриването на новия съвет.

Сега сред експертите има опасения, че мисията на DHS ще се насочи към депортиране и ще използва неизпитан изкуствен интелект, за да подпомогне този процес. Експертите по сигурността, близки до DHS, се притесняват за това как окураженото и преориентирано министерство може да използва AI.

Петра Молнар, юрист и антрополог, специализиран в областта на въздействието на миграционните технологии върху хората, пресичащи границите, е проучвала използването на технологии по границата, в това число дронове и роботизирани кучета, като преподавател в Berkman Klein Center for Internet and Society към Харвардския университет. Тя е критична към използването на изкуствен интелект по границата при администрациите на Демократическата партия, но смята, че въоръжаването с технологията ще се засили при администрацията на Тръмп.

„Знаейки, че администрацията на Тръмп сигнализира, че иска да проведе най-голямата масова депортация в историята на САЩ, и фактът, че разполага с тези инструменти, създава опасения, че може да бъде изградена мрежа за наблюдение не само на границата, но и във вътрешността на страната“, казва Молнар пред CNBC, като добавя, че е създадена цяла екосистема от индустрии, които да охраняват границите и имиграцията. „Има огромно влияние на частния сектор в разрастването на гранично-индустриалния проблем. Частните компании бяха водещи при въвеждането на кучета-роботи, безпилотни самолети и кулите с изкуствен интелект”.

„Голяма част от технологиите за наблюдение бяха разширени при администрациите на демократите, но има сигнали на идващата администрация, че технологиите ще бъдат инструмент, който ще им помогне да постигнат целите си“, каза Молнар.

Имиграционна AI мрежа vs. дерегулация и растеж на AI

Ремая Кембъл, изпълняващ длъжността комисар по вътрешна сигурност за окръг Колумбия, посочва, че AI може да автоматизира вземането на решения, свързани с имиграцията, като заобиколи традиционните процеси.

„AI може да се използва за идентифициране на лица за депортиране в широк смисъл. С малко внимание към неприкосновеността на личния живот или справедливия процес“, предупреждава тя, като добавя, че системите за вземане на решения от този тип работят с ценностите, които им придават техните потребители. „А в администрацията на Тръмп това със сигурност може да означава засилване на предразсъдъците, за да се съгласуват с политическите приоритети“.

По думите ѝ като минимум може да се очаква AI да бъде използван не като инструмент за ефективност, справедливост и сигурност при вземането на решения, свързани с имиграцията, а като такъв за системни предразсъдъци и авторитарно управление.

Нийл Сахота, съветник по въпросите на AI към програмата на ООН AI for Good Initiative, на свой ред казва, че споделя тези опасения, като се има предвид, че технологията вече има сериозно присъствие в управлението на обширните и трудни за наблюдение граници на САЩ и че използването ѝ ще се разшири при Тръмп.

Службата за митническа и гранична охрана на DHS вече използва дронове с AI и възможности за машинно обучение за идентифициране на необичайни модели, които биха могли да сигнализират за незаконно преминаване.

„Те могат да правят разлика между хора, животни и превозни средства и помагат да се сведат до минимум фалшивите сигнали”, казва Сахота. „Сензорните кули, оборудвани с AI, осигуряват 24-часово наблюдение, което позволява по-бърза реакция и освобождава човешки ресурси. Очакванията са, че администрацията на Тръмп ще настоява за още по-голямо AI наблюдение, потенциално въвеждане на автономни патрули и разширяване на биометричната проверка“.

Макар че това би могло да подобри сигурността на границите, то също така би могло да породи опасения относно неприкосновеността на личния живот, особено за хората, живеещи в близост до границите. Сахота добавя, че използването на AI от администрацията на Тръмп може да излезе извън рамките на сигурността и да подпомогне депортирането.

„Системите за наблюдение с изкуствен интелект ще бъдат крайъгълен камък в стратегията на Тръмп за депортиране“, казва Сахотра. „Усъвършенстваният AI би могъл да ускори депортациите, което би било свързано с потенциал за нарушаване на правата и расово профилиране”.

Тези системи използват възможности за разпознаване на лица и анализ на поведението, за да идентифицират хора, за които има съмнения, че са в страната незаконно. Представителят на ООН обаче предупреждава, че те невинаги се справят правилно.

„Как да се справим със ситуации, в които изкуственият интелект допуска грешки при идентифицирането на имиграционния статус на хората? Какво ще стане, ако системата погрешно посочи законно пребиваващ или гражданин на САЩ за депортиране? Последиците са опустошителни за семействата и нашата общност“, казва Сахота.

Лаура Макклиъри, старши директор по политиките на Unidos U.S., най-голямата група за гражданска защита на испаноезичните хора в страната, също акцентира, че проблемите с точността на изкуствения интелект са добре известни. Системите правят неточни заключения, а данните за цветнокожите обикновено са по-малко точни.

„Притесненията относно масовите депортации са свързани със засиленото използване на AI от имиграционните органи и за надграждане на способността за наблюдение на обществените данни”, обяснява Макклиъри, според която е неизбежно технологията да не анализира данни и на американски граждани.

Тя дава пример с граждани на САЩ, които живеят с хора с различен имиграционен статут. По думите ѝ те също ще се сблъскат с проблеми, а процесуалните права на хората, които пребивават законно могат да бъдат нарушени и това е супер проблематично и е неизбежна последица от прекомерното използване на този вид технологии“, каза Макклиъри.

Има и противници на тази теза. Според Марина Шепелски, главен изпълнителен директор на Shepelsky Law Group и имиграционен адвокат политиката в областта на изкуствения интелект в администрацията на Тръмп ще бъде антиутопична и предизвикваща страх.

„Той е бизнесмен и ще види стойност в това да позволи на AI да напредва и да се развива, за да улесни живота на адвокати като мен, лекари, учени и т.н.“, казва Шепелски.

По думите ѝ AI ще разцъфти и ще бъде дерегулиран при управлението на Тръмп.

„Надявам се, че с Илон Мъск на своя страна президентът Тръмп ще настоява за повече чуждестранни технологични експерти по AI, които да идват в САЩ по-бързо и с по-малко бюрокрация, за да подобрят нашите възможности и да намалят сегашните неудобства“, добавя тя. „Не се притеснявам от факта, че Тръмп е следващият ни президент. Може и да не харесвам всичките му политики, но по отношение на AI смятам, че той ще настоява за неговото развитие и за това законите и регулациите да бъдат по-гъвкави, за да позволят.“