Европа е напът да се превърне в цифрова колония, предупреждава нов доклад
„Цифровият суверенитет срещу господството на САЩ изисква развитието на мощни европейски играчи“, се казва още в анализа на френската Парламентарна служба за научна и технологична оценка
Поредно твърдение излиза наяве от европейски орган, че регулирането на изкуствения интелект от Европейския съюз е „недостатъчно“, за да се конкурира с напредъка на САЩ и Китай.
Нов доклад на френската Парламентарна служба за научна и технологична оценка (OPECST), независим орган в рамките на парламента, проследява как Франция и други европейски държави се справят с AI.
„Предизвикателството е свързано с цифровия суверенитет, за да не се превърнем в обикновена цифрова колония“, заяви на пресконференция Корин Нарасигин, сенатор от Социалистическата партия и един от тримата докладчици на доклада.
„В момента Европейският съюз се фокусира върху регулирането на изкуствения интелект, но това все още е недостатъчно пред размера и напредъка на американските и китайските сили“, добави тя, цитирана от Euronews.
„Цифровият суверенитет срещу господството на САЩ изисква развитието на мощни френски и европейски играчи“.
Докладът предхожда срещата за действия в областта на AI във Франция през февруари 2025 г., която има за цел да събере възможно най-много „заинтересовани страни от всички среди“, според страницата на събитието.
Законодателите отбелязват в доклада, че „понастоящем нито една сила не е в състояние да контролира цялата верига на стойността само на вътрешния си пазар“, което би им дало „истински суверенитет в областта на AI“.
Европейските компании обаче отсъстват в някои части на веригата за доставки, като например производството на графични процесори или полупроводници. В доклада се отбелязва също така, че се наблюдава изтичане на мозъци от европейските страни в полза на американските компании.
Въпреки че съществуват някои забележителни европейски играчи като базираната във Франция компания за изкуствен интелект Mistral, САЩ „понастоящем са хегемонът“.
Препоръки преди срещата на върха
Службата планира да представи заключенията и препоръките си на френското правителство, което в момента е въвлечено в политическа криза. Страната ще проведе среща на високо равнище след три месеца, следвайки тази за безопасността на AI, проведена миналата година в Обединеното кралство. Според Елисейския дворец събитието ще се съсредоточи върху изграждането на сектор, който е в интерес на обществото.
Преди събитието френската парламентарна група представи няколко препоръки за технологията, една от които е да се обединят многобройните глобални проекти за управление под ръководството на една организация. Авторите предлагат те да бъдат поставени под егидата на Организацията на обединените нации.
„Важността и спецификата (на AI) налагат създаването на нова специализирана институция като част от системата (на ООН), чиито правомощия ще се простират от международната координация на регулирането до борбата с глобалното цифрово разделение“, пише в доклада.
Друга препоръка е да се стартира европейски проект за AI, който да включва Франция, Германия, Нидерландия, Италия и Испания.
Тази идея не е нова и се обмисля от 2017 г. насам, казват авторите, но на практика не е осъществена.