Според главния изпълнителен директор на Google Сундар Пичай генеративният изкуствен интелект (GenAI) вероятно няма да промени живота ни през 2025 г. - поне не повече, отколкото вече го е променил.

„Когато OpenAI стартира ChatGPT преди две години, GenAI бързо завладя въображението на потребителите по целия свят. Сега, когато конкурентният пейзаж в индустрията е донякъде установен - множество големи технологични компании, включително Google, имат свои модели - ще е необходимо време за друг технологичен пробив, за да се шокира отново AI индустрията с хиперскоростно развитие”, коментира той на срещата на върха DealBook на New York Times миналата седмица.

По думите му напредъкът ще става все по-труден.

„Когато погледна към 2025 г., ниско висящите плодове са изчезнали“, казва Пичай и добавя: „Хълмът е по-стръмен. Определено ще се нуждаем от по-дълбоки пробиви, когато преминем към следващия етап.“

Настоящите езикови модели - като ChatGPT, Gemini на Google или Llama на Meta - ще продължат да стават все по-добри, особено „в разсъжденията, в по-надеждното завършване на последователност от действия“. Тези подобрения биха могли да помогнат на изкуствения интелект да се доближи до генерирането на печалби за корпоративните потребители. Това все още не се случва, въпреки че според неотдавнашен доклад на Goldman Sachs инвестициите в технологията се очаква да надхвърлят 1 трилион долара „през следващите години“.

Но друга сеизмична промяна, която да промени начина, по който повечето хора си представят AI, едва ли ще се случи през следващата година, смята Пичай.

Някои изпълнителни директори на технологични компании, като Сатя Надела от Microsoft, са съгласни с него.

„Седемдесет години след индустриалната революция нямаше голям ръст на индустрията, а след това тя тръгна. Но това развитие никога няма да бъде линейно“, казва Надела на фестивала за иновации Fast Company 2024 през октомври.

Други обаче не са съгласни с тази теза. В отговор на съобщенията, че наскоро пуснатият ChatGPT-4 е само умерено по-добър от предишните модели, главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман написа в X: „Няма стена пред развитието!“

Напредъкът на изкуствения интелект не е точно ограден със стена, съгласява се донякъде Пичай. Според него дори постепенното развитие ще помогне за усъвършенстването на технологията, което ще я направи все по-полезна за по-широк кръг от хора.

Някои работни места в индустрията, за които не се изисква висше образование, например могат да бъдат добре платени. Средно инструкторите по изкуствен интелект печелят повече от 64 000 долара годишно, а инженерите, които отговарят за бързината на моделите - повече от 110 000 долара, според ZipRecruiter.

„Мисля, че след 10 години компютърното програмиране ще бъде достъпно за милиони други хора“, казва Пичай.