ИПИ: Вървим към фискална катастрофа - държавата харчи, вие плащате
Приемането на бюджета в този вид означава тотална загуба на конкурентоспособност, шокиращ сигнал за предприемачи и инвеститори, заявка за отнемане от разполагаемия доход на българите и опасност за устойчивостта на държавните финанси
Вървим към фискална катастрофа, предупреждават експертите от Института за пазарна икономика (ИПИ) в публикации в социалните мрежи.
От ИПИ коментират, че бюджетът предвижда смяна на модела на финансово управление на страната и прекомерна намеса на държавата в живота на българите.
Експертите изтъкват рекордно ниво на разходите, нови данъци и ясна заявка за увеличение на данъчната тежест върху работещите българи и бизнесите “на светло”.
Ето и акцентите от коментара на ИПИ:
Огромен ръст на разходите с над 20 млрд. лв. - увеличение с над 25% спрямо 2024 г. при очаквана инфлация от 2,4% и реален ръст на икономиката от 2,8% през 2025 г. Заложени са разходи в размер на 98,9 млрд. лв., което е 46% от БВП - рекорд в новата стопанска история на България и увеличение с 7 процентни пункта спрямо текущата година.
Поема се път към драстично вдигане на данъците - данъчна амнистия (еднократно и спорно), увеличение на акцизите, нов данък върху подземните богатства в значителен размер, отмяна на увеличение на прага за регистрация по ДДС, което трябваше да облекчи десетки хиляди предприемачи. И най-важното - увеличение на осигурителната тежест с 5 процентни пункта до 2027 г. за всеки работещ.
Приходите в бюджета ще достигнат 43% от БВП, което означава, че нивата на преразпределение през 2025 г. ще са рекордни. Това е близо 10 процентни пункта над нивата на данъчно преразпределение в Румъния (33-34% от БВП).
Приемането на бюджета в този вид означава тотална загуба на конкурентоспособност, шокиращ сигнал за предприемачи и инвеститори, заявка за отнемане от разполагаемия доход на българите и опасност за устойчивостта на държавните финанси.
Този проект НЕ трябва да се приема, предупреждават от ИПИ със заявката, че подготвят анализ по темата.
ИПИ