Американският музикант и моден дизайнер Фарел Уилямс беше обявен за посланик на добра воля на ЮНЕСКО по въпросите на образованието и предприемачеството.

Той продължава културната си доминация във френската столица като артистичен директор на модната линия за мъже в Louis Vuitton, както и като един от звездните изпълнители в музикалната програма за откриването на реставрираната катедрала Нотр Дам по-рано този месец.

Фарел Уилямс заяви, че се надява да „задълбочи това чувство за единство и сплотеност“ в работа, която „изравнява шансовете на маргинализираните общности“.

Той разказа и за бедността в младежките си години, като добави: „Израствайки във Вирджиния, никога и в най-смелите си мечти не съм мислил, че ще ми бъде дадена възможност като тази.“

Ролята на посланик на добра воля на базираната в Париж културна агенция на ООН включва популяризиране на нейните инициативи, сред които защита на културите на коренното население, насърчаване на образованието и здравеопазването за жените, повишаване на осведомеността относно предотвратяването на геноцида и опазване на културното наследство, допълва Euronews.

От агенцията на ООН заявиха, че Фарел Уилямс ще бъде „наставник и пример за подражание за младите творци, особено в Африка, където ЮНЕСКО подкрепя развитието на културата“.

Музикантът се присъединява към списъка с посланици на добра воля, който включва американския джаз музикант Хърби Хенкок, бразилския художник Вик Мунис и японския режисьор Наоми Кавасе.

Фактът, че той е американски гражданин, означава, че изборът му за посланик на добра воля може да подчертае повторното приемане на САЩ в ЮНЕСКО миналата година под ръководството на президента Джо Байдън.

Излизането от организацията по време на първия мандат на Доналд Тръмп беше обосновано с предполагаеми антиизраелски пристрастия в агенцията. Решението последва решението на ЮНЕСКО от 2011 г. да включи Палестина като държава членка, което накара САЩ и Израел да спрат финансирането на агенцията, допълва Euronews.