Биткойнът набира още повече фенове през 2024 г. благодарение на бурното пускане на първите американски борсово търгувани фондове, които държат криптовалутата, и на изненадващото приемане на цифровите активи от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. На този фон някои експерти са скептични, че по-малки токени като солана и XRP ще последват същия път.

Водещата криптовалута е нараснала повече от два пъти тази година и с около 40% от деня на изборите насам заради надеждите, че втората администрация на Тръмп ще постави началото на златна ера за цифровите валути.

Инвеститорите скачат в клас от 12 нови фонда, известни като спот биткойн ETF, които им позволяват да купуват криптовалутата в брокерските си сметки толкова лесно, колкото и акции. Фондовете са привлекли 36 млрд. долара нови средства от стартирането си, а активите са нараснали до около 116 млрд. долара благодарение на чудовищното покачване на цените.

Инвеститори и анализатори твърдят, че успехът на ETF-ите е изиграл решаваща роля за подема на биткойна. Общо 12-те фонда притежават повече от един милион токена, което ги прави най-големия колективен държател на криптовалута в света, според данни, събрани от Bloomberg.

Възраждането на биткойна и дивият успех на ETF-ите изглеждаха невероятни само преди две години, когато имплозията на борсата FTX на Сам Банкман-Фрийд свали цената на криптовалутата под 16 000 долара. Крипто скептиците твърдят, че кратката история на дигиталните активи е осеяна с яростни ралита и грандиозни сривове и те нямат място в портфейлите на масовите инвеститори.

BlackRock и Fidelity се очертават като ранни победители в надпреварата за биткойн ETF. С активи на стойност 56 млрд. долара iShares Bitcoin Trust е най-големият фонд за биткойни в света и най-успешното пускане на ETF в историята. Във Fidelity ETF Wise Origin Bitcoin се превърна в най-големия фонд на компанията с активи за 21 млрд. долара.

С надеждата да се възползват от инерцията, мениджърите на активи се стремят да включат по-малки и по-рискови токени в ETF.

VanEck, Bitwise Asset Management и 21Shares са подали заявления за стартиране на ETF, които ще притежават токени, включително солана и XRP. Canary Capital, компания с тримесечна история, е подала заявление за стартиране на фондове, които ще притежават още по-нишови токени като лайткойн и хедера, посочва Тhe Wall Street Journal. Grayscale Investments пък се надява да превърне своя мултитокен фонд, който притежава биткойн, етер, солана, XRP и токена AVAX, в ETF.

Тези мениджъри на активи са изправени пред трудна битка.

ETF-и, притежаващи етер - втората по големина криптовалута - вече са на пазара и посрещат слаб интерес от инвеститорите. Деветте съществуващи фонда са регистрирали едва 2,5 млрд. долара нетни входящи потоци от дебюта си през юли.

По-малките токени се сблъскаха с проверката на Комисията за ценни книжа и борси под ръководството на председателя Гари Генслър. Неговият офис определи десетки криптовалути, включително солана и XRP, като нерегистрирани ценни книжа, които са били продавани незаконно на обществеността. За щастие на биковете Генслър възнамерява да подаде оставка, когато Тръмп встъпи в длъжност. Според WSJ SEC наскоро отхвърли заявления от фондови борси за листване на ETF за солана от името на няколко мениджъри на активи.

Биткойн ентусиастите предполагат, че администрацията на Тръмп може да бъде по-дружелюбна. Новоизбраният президент номинира Пол Аткинс, който постави под въпрос подхода на SEC към индустрията, за следващ председател на агенцията.

„Емитентите на ETF ще станат агресивни“, казва пред WSJ Нейт Гераси, президент на ETF Store, инвестиционно-консултантска компания.

„Няма да се изненадам, ако видя, че все повече мениджъри на активи подават заявления за всички видове ETF за алткойни.“

Дори ако регулаторните органи одобрят пускането им на пазара, анализаторите се питат дали ще има търсене на такива продукти.

„Мисля, че съветниците гледат на биткойна като на това потенциално средство за съхранение на стойност, рисков актив и дигитално злато“, казва Грант Енгелбарт, инвестиционен стратег в Carson Group.

„По-трудно е да се разбере етерът и основната стойност, която той предоставя. Не мисля, че твърде много консултанти знаят за солана и някои от тези други криптовалути“.

Майк Акинс, основател на ETF Action, платформа за инвестиционни анализи, коментира, че категорично не е съгласен с идеята, че просто защото най-големите мениджъри на активи изграждат продукти около биткойн, това по някакъв начин го прави добра инвестиция.

„Работата на мениджърите на активи е да създават продукти, за които има търсене от страна на клиентите им, така че да могат да начисляват такси за тях“, посочва Акинс, ветеран в индустрията на ETF.