Може ли биткойн да спаси Русия от санкциите? Експертите са скептични
„Защо да се трупат резерви в долари, ако те могат да бъдат загубени толкова лесно? пита Путин
Руското правителство е исторически противник на биткойна и забранява използването му за вътрешни плащания, но напоследък вижда потенциалните ползи от дигиталните валути за избягване на американските и западните санкции.
Руският министър на финансите Антон Силуанов обсъди по руската телевизия в сряда дали биткойн и други цифрови активи могат да се използват за избягване на американските санкции върху чуждестранни транзакции.
Той коментира, че тези методи „трябва да бъдат разработени и разширени“ и че очаква те да се появят „през следващата година“, предава MarketWatch.
Тези думи ще дадат още храна на мнозина във Вашингтон, които виждат в криптовалутите заплаха за националната сигурност на САЩ и способността на правоприлагащите органи да спират прането на пари и други незаконни дейности.
Експертите обаче твърдят, че експериментите на Русия с трансгранични плащания с криптовалути са по-скоро знак за ефективността на санкциите срещу традиционната валутна система, базирана на долара, и че цифровите активи не могат да се използват в голям мащаб за заобикаляне на международната финансова система.
„Чудесен знак, че санкциите срещу руските банки действат, е принудителното приемане от Русия на редица по-нискокачествени варианти за плащане като биткойн, бартер, злато и по-слабо ликвидни валути“, пише икономистът Джон Пол Конинг в X.
Очаква се администрацията на Тръмп да бъде приятелски настроена към криптото, но бъдещите политици изразиха съмнения, че биткойн или други цифрови активи могат да бъдат ефективно използвани за подкопаване на американската власт.
Дейвид Сакс, предприемачът от Силициевата долина, който ще поеме ролята на „крипто-цар“ на Тръмп, е скептично настроен към ефективността на санкциите като цяло.
През март той заяви, че идеята, че финансовите санкции срещу Русия „работят, е заблуда“, добавяйки, че истинската жертва на подобни ограничения са обикновените хора, като тези в Европа, които плащат повече за енергия в резултат на търговското ембарго.
През последните месеци руското правителство, ръководено от президента Владимир Путин, започна да променя позицията си към криптовалутите, като легализира добива и използването им в международните плащания.
По-рано този месец Путин се изказа положително за биткойна като алтернатива на американския долар за държави като Русия, изправени пред тежки финансови санкции от страна на Америка и нейните съюзници.
„Защо да трупаме резерви [в долари], ако те могат да бъдат загубени толкова лесно?“ „Например биткойн, кой може да го забрани? Никой“, коментира Путин, цитиран от Reuters.
И все пак експертите продължават да се съмняват, че криптовалутите са достатъчно големи или ликвидни, за да представляват истинска заплаха за господството на щатския долар.
Макар че общата пазарна капитализация на водещата криптовалута се е увеличила повече от два пъти през последната година до близо 1,9 трилиона долара, това е малко в сравнение със стойността на надеждната, подкрепена от правителството валута, която е в обращение по цял свят.
„Стъпката на Русия да интегрира криптовалутите може да подобри способността ѝ да заобикаля водената от САЩ финансова система и да участва в търговия, неденоминирана в долари“, пишат анализатори от компанията за блокчейн разузнаване Chainalysis.
„Въпреки това, заобикалянето на санкциите остава много малко вероятно, като се има предвид, че общите валутни резерви на Русия са малко под половин трилион долара, като приблизително 300 млрд. в долари, евро и британски лири все още са замразени“, добавят те.
„Настоящите криптопазари просто не разполагат с ликвидност, която да позволи извършването на такива мащабни транзакции.“