Задава ли се нова надпревара в ядрените опити за военни цели?
Възобновяването на изпитанията от двете най-големи ядрени сили в света – Русия и САЩ - би поставило началото на нова несигурна епоха
В петък руски експерт по контрола на въоръженията предупреди бъдещата администрация на Доналд Тръмп да не подновява ядрените опити, заявявайки, че Москва ще запази собствените си възможности на фона на „изключително враждебната“ според него позиция на Вашингтон.
Възобновяването на изпитанията от двете най-големи ядрени сили в света би поставило началото на нова и несигурна епоха, близо 80 години след като през юли 1945 г. Съединените щати изпробваха първата ядрена бомба в Аламогордо, Ню Мексико.
Русия, Съединените щати и Китай предприемат мащабна модернизация на ядрените си арсенали точно в момент, когато договорите за контрол на въоръженията от епохата на Студената война се разпадат.
В ясен сигнал към Вашингтон заместник-министърът на външните работи Сергей Рябков, който наблюдава контрола върху въоръженията, припомня, цитиран от Reuters, че Тръмп е заел радикална позиция по отношение на „Договора за пълна забрана на ядрените опити“ по време на първия си мандат.
„Международната ситуация в момента е изключително трудна, американската политика в различните ѝ аспекти днес е изключително враждебна към нас“, казва Рябков в интервю за руския вестник „Комерсант“. „Така че вариантите да действаме в интерес на гарантирането на сигурността и потенциалните мерки и действия, които имаме за това, както и изпращането на политически подходящи сигнали, не изключват нищо“.
По време на първия мандат на Тръмп като президент 2017-2021 г. администрацията му обсъждаше дали да проведе първия ядрен опит на САЩ от 1992 г. насам. През 2023 г. президентът Владимир Путин, на свой ред, официално отмени ратификацията на Русия на „Договора за пълна забрана на ядрените опити“. Той беше подписан от Москва през 1996 г. и ратифициран през 2000 г. Съединените щати подписаха договора през 1996 г., но не го ратифицираха.
Ядрени тестове?
Сред някои експерти по контрол на въоръженията съществуват опасения, че Съединените щати се насочват към връщане на изпитванията като начин за разработване на нови оръжия и същевременно изпращане на сигнал за съперници като Русия и Китай. По данни на Федерацията на американските учени, Русия с 5580 бойни глави и САЩ с 5044 са най-големите ядрени сили в света и притежават около 88% от този тип оръжия в света. Китай разполага с около 500 бойни глави.
През петте десетилетия между 1945 г. и Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити от 1996 г. са извършени над 2000 ядрени опита, от които 1032 от САЩ и 715 от Съветския съюз, по данни на ООН. Постсъветска Русия не е извършвала ядрени опити. Съветският съюз за последен път е провел такъв през 1990 г.
Путин заяви, че Русия би обмислила възможността да изпита ядрено оръжие, ако Съединените щати го направят. Миналия месец той понижи прага за ядрен удар в отговор на по-широк спектър от конвенционални атаки и след като Москва заяви, че Украйна е нанесла удар дълбоко в страната с произведени в САЩ далекобойни ракети.
Според Асоциацията за контрол на въоръженията след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. само няколко държави са тествали ядрени оръжия: Съединените щати - за последен път през 1992 г., Китай и Франция - през 1996 г., Индия и Пакистан - през 1998 г., и Северна Корея - през 2017 г.