Отварянето на подаръците по време на празниците, разбира се, е много забавно. Но за много хора извлеченията от банковите им карти след това ще бъде точно обратното.

Месеци преди настъпването на празниците потребителите вече се подготвяха за очакваните разходи. Повече от половината от респондентите, или 55%, изпитват стрес от разходите, свързани с празничния сезон, според проучване на The Harris Poll. 32% обаче смятат, че е важно да закупят празнични подаръци и преживявания, за да покажат любовта си към семейството и приятелите, въпреки разходите.

„Празниците се рекламират 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, преди да настъпят“, казва пред CNBC Кери Ратъл, финансов терапевт от Ню Йорк. „Това изгражда ниво на почти маниакална еуфория и ни дава разрешение да пренебрегнем плана за разходите, да постигнем незабавно удовлетворение и да се притесняваме за последиците по-късно.“

Сега идва времето точно на тези вторични трусове.

Според проучването в тази връзка 10% от потребителите тази година са обмисляли да използват спестяванията си за спешни случаи за подаръци. В същото време 9% са заявили, че ще дадат приоритет на покупките на подаръци пред изплащането на дългове или други сметки.

За да избегнат прекомерни разходи по време на празниците, хората трябва да планират предварително и да създадат бюджет за тях, казват експертите. Има няколко стъпки, които можете да предприемете сега, за да избегнете повторение на ситуацията през следващата година.

Планирайте предварително и разпределете времето за пазаруване

Най-добре е да започнете да мислите за големи празнични покупки, „когато сте спокойни и рационални“, казва Ратъл. Това обикновено е далеч преди празничния сезон.

„Преди да ви завладее вълната на емоционалното пазаруване, знайте какво искате да похарчите“, съветва още Ратъл.

По този начин можете да отделите време за вземане на решение какви подаръци искате да подарите на хората и да сметнете разходите си.

„Може да е добра идея да спестявате през цялата година за празниците“, казва, от своя страна, Кристен Евритиг, сертифициран финансов плановик и основател на Brooklyn Plans. „Можете просто да заделяте месечна сума в специална спестовна сметка и да я запазите за празнични разходи“.

Ранните планове също така ще ви позволят да се възползвате от различни разпродажби, които се появяват през цялата година.

Ратъл препоръчва да се изготвите списък с подаръците, които искатр да купите, далеч по-рано, а след това да разпределите покупките си, за да избегнате пренатоварване на бюджета си в даден момент.

„Когато контролирате времето си за покупки, контролирате и бюджета си“, категорична е Ратъл.

Можете също така да следите за това кои от подаръците, които сте купили на хората, са били действително използвани. Разсъждаването върху това ви помага реално да определите това, което наистина се цени от получателя.