Краят на годината е време за размисъл за мнозина и макар че повечето от нас се обръщат назад с мисъл за преживяванията и постиженията си, експертите по парични въпроси казват, че е също толкова важно да всеки да направи преглед на финансите си. Това е важно както за хората, които живеят от заплата до заплата, така и за тези, които успяват да спестят и да обмислят инвестиции.

„Краят на годината може да бъде чудесно време да се замислите за финансите си, но е важно да не бъдете строги към себе си“, казва Тамара Харел-Коен, съосновател на приложението за финансово благополучие RiseUp, пред CNBC.

Тя съветва да не се вглеждате внимателно във всяка похарчена стотинка, защото не е възможно винаги да постигате финансовите си цели.

Междувременно Сара Коулс, ръководител на отдела за лични финанси в Hargreaves Lansdown, е категорична, че винаги има какво да се подобри, когато става въпрос за управление на парите.

„Може да ви се струва, че щом сте стигнали до края на годината в добро финансово състояние, вероятно всичко е наред. Този подход обаче ви прави уязвими към пренебрегване на ключови аспекти на финансите ви“, казва тя.

CNBC интервюира четирима финансови експерти за техните най-добри съвети за размисъл и управление на парите с наближаването на края на годината.

„Съчувствайте на себе си“

Често срещано явление е през декември хората да се срамуват от начина, по който са се справяли с парите си през годината, казва Вики Рейнал, финансов психотерапевт и автор на книгата „Money on Your Mind“, и добавя: „Едно от нещата, които бих казала, е да изпитвате състрадание към себе си. Почти всеки смята, че трябва да е по-добър, отколкото е.“

По думите ѝ това може да ни попречи да мислим продуктивно за това как да променим нещата, а истината е, че управлението на финансите „не е вродено умение“ и често не се преподава от училищата или родителите.

„Така че ние го усвояваме в движение и неизбежно ще правим грешки. Но единственото, което можем да направим, е вместо да потъваме в чувство за вина и срам, да използваме това и да го преформулираме по следния начин: Какво мога да направя по различен начин? Какво искам да направя по различен начин през следващата година във финансово отношение?“ добавя Рейнал.

5 основи на стабилните финанси

Коулс от Hargreaves Lansdown предлага да се направи одит на пет ключови области на управлението на парите.

„Трябва да направим специален преглед на петте крайъгълни камъка на стабилните финанси: Контролирате ли краткосрочните си задължения? Разполагате ли с правилните мерки за защита на семейството си - включително застраховка живот и завещание? Разполагате ли с достатъчно спестявания за спешни случаи, които да покрият основни разходи за три до шест месеца? Спазвате ли сроковете за пенсионно осигуряване? Инвестирате ли, за да спечелите повече от парите си, където можете?“, изброява тя.

Според нея разбирането на финансовото ви състояние в тези пет ключови области може да ви помогне да създадете основите на бюджет и нови финансови цели.

Не усложнявайте съставянето на бюджета

Според Рейнал много от решенията за парите през новата година се провалят, защото са прекалено сложни.

„Понякога хората гордо казват: „Създадох тази таблица, тя има 30 раздела. Ще записвам всичките си разходи“. Но това не е устойчиво“, предупреждава тя. „Винаги насърчавам хората да се справят просто и да намерят правилните инструменти.“

Тя предлага да използвате приложения за бюджетиране и инвестиционни платформи, които вършат част от работата вместо вас.

„Това ще опрости процеса и ще даде възможност за цикъл, в който се чувствате овластени. Печелите малки победи и това един вид затвърждава виртуалния кръг, в който започвате да изграждате увереност, казвайки си: „Вижте, успях да се справя този месец и може би ще успея да се справя и следващия“, обяснява тя.

Харел-Коен е съгласна с този подход, като казва, че дори една „петминутна проверка“ на това как ще харчите пари през деня ще ви помогне да вземате по-добри решения, без да се чувствате претоварени.

„Не забравяйте, че подобряването на финансовото ви благосъстояние е маратон, а не спринт“, добавя Харел-Коен.

Малки, но трайни подобрения

Втората причина за неуспеха на много парични решения е, че те са твърде амбициозни, според Рейнал.

„Има какво да се каже за малките победи по отношение на изграждането на увереност, чувството за самостоятелност и набирането на инерция“, посочва тя и добавя, че поставянето на „малки, изпълними цели“ е пътят към успеха.

Харел-Коен съветва да автоматизирате месечните плащания в спестовната си сметка, за да постигнете дългосрочни цели като почивка или пенсиониране.

„След като го направите, просто забравете за тях“, съветва тя.

Помислете за чувствата си

Според Илва Бекстрьом, старши преподавател по финанси в King's Business School, е нормално да се поглезите понякога. Харченето на пари не трябва винаги да предизвиква тревога.

„Какво наистина сте похарчили за неща, които не са ви необходими? И как се чувствахте, когато харчехте тези пари? Накараха ли ви да се тревожите или да се стресирате, или ви накараха да се чувствате добре“, пита Бекстрьом. „Ако това ви е накарало да се чувствате тревожни, трябва да промените навика си. Ако обаче ви е накарало да се почувствате добре, може би си струва да продължите да си позволявате този конкретен лукс. Позволете си някои лакомства, които ви карат да се чувствате добре, и намалете разходите, които ви карат да се чувствате тревожни“.