Дни преди встъпването си в длъжност на 20 януари новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви, че собствеността на Вашингтон върху Гренландия е „абсолютна необходимост“ за цели, свързани с „националната сигурност и свободата в целия свят“. Това беше поредна демонстрация на дългогодишния стремеж на републиканеца да поеме контрола над най-големия остров в света.

Но какво се крие зад тази негова фиксация?

Ръководители на миннодобивни компании и изследователи посочват пред CNBC, че отговорът на този въпрос в голяма степен е свързан с огромния ресурсен потенциал на автономната датска територия. Това беше потвърдено и от бъдещия съветник по националната сигурност на новоизбрания президент - републиканеца Майкъл Уолц. Попитан по темата от Fox News, той беше категоричен:

„Става въпрос за критично важни минерали. Става въпрос за природни ресурси. Става дума за възстановяване на позициите на Америка в Западното полукълбо. Можете да го наречете Доктрина Монро 2.0, но всичко това е част от програмата „Америка на първо място“.

Критичните минерали, които Гренландия притежава в изобилие, са подгрупа, считана за съществена за енергийния преход. Тя включва метали като мед, литий, никел, кобалт и редкоземни елементи, чиито вериги за доставки обикновено са с висок риск от прекъсване. Критичните минерали и редкоземните елементи са жизненоважни компоненти в нововъзникващите зелени технологии, като например вятърните турбини и електрическите превозни средства, технологиите за съхранение на енергия. Освен това имат множество приложения в областта на националната сигурност.

Китай е безспорният лидер във веригата за доставки, като на него се пада около 60% от световното производство на редкоземни минерали и материали. Представители на САЩ вече определиха това като стратегическо предизвикателство в условията на преминаване към нисковъглеродни енергийни източници.

Якоб Кльове Кейдинг, старши консултант в Геоложката служба на Дания и Гренландия (GEUS), коментира, че в проучването на ресурсния потенциал на Гренландия през 2023 г. е направена оценка на общо 38 суровини, като по-голямата част от тях имат сравнително висок или умерен потенциал. Тези суровини включват редкоземните метали графит, ниобий, метали от платиновата група, молибден, тантал и титан.

„Като цяло можем да кажем, че има огромен потенциал за критични суровини в Гренландия“, казва той пред CNBC. „Много от тях са от голямо значение за икономиката на ЕС и, разбира се, не се ограничават само до Европа. Много от тях са и в списъка на американските критични суровини“.

Ая Кемниц, гренландски депутат в датския парламент от партията на инуитите „Атакатигит“, определя коментарите на Тръмп като „неуважителни“ и подкрепя посланието на министър-председателя, че територията не е за продан. Тя обаче смята, че по-тесните връзки между Гренландия и САЩ в бъдеще биха могли да спомогнат за улесняване на инвестициите в минната промишленост на острова.

„Да погледнем например добива на редкоземни елементи. Това е нещо, което сме готови да направим от много дълго време. Търсихме американски инвеститори, но не ги намерихме, а те са съвсем добре дошли“, добавя Кемниц.

Американските военни поддържат постоянно присъствие в северозападната част на Гренландия в космическата база Pituffik, известна преди това като въздушна база Thule.

„Надпревара за това, което е останало“

Родерик Макилри, изпълнителен директор на базираната във Великобритания минна компания 80 Mile, работи в Гренландия от малко повече от 20 години по проекти, вариращи от откриване на ресурси до техническа осъществимост.

„Мисля, че по отношение на Гренландия виждаме надпревара за това, което е останало“, казва той. „Много независими държавни проучвания сочат, че на острова и в границите на естествения му шелф потенциално могат да се намират 20-25% от последните останали добиваеми ресурси на планетата. Ако е вярно, това е огромна възможност за Гренландия.“

Понастоящем 80 Mile има три проекта, които активно разработва в Гренландия, включително голяма концесия за добив на нефт на източния бряг на острова, титанов проект близо до Pituffik в северозападната част, както и такъв в югозападната част. Подчертавайки потенциала на ресурсите на територията, Макилри заявява, че Disko-Nuussuaq може да се окаже едно от най-големите находища на никел и мед на планетата.

„Гренландия ще става все по-актуална. Тя ще играе все по-централна роля заради дискусията за изменението на климата, критичните метали и геополитиката. А близостта ѝ до САЩ наистина я превръща в естествена юрисдикция за значителни американски инвестиции“, казва Макилри. „Ако Гренландия изиграе картите си правилно, това ще доведе до нейната независимост“.

„Значителен стратегически интерес“

През март миналата година председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пътува до Нуук, Гренландия, за да открие офис на ЕС в столицата. Този ход, който се състоя няколко месеца преди неотдавнашното пътуване на Доналд Тръмп младши до същия град, имаше за цел да затвърди присъствието на Европа на територията, както и в по-широкия арктически регион.

Тогава Фон дер Лайен обяви две споразумения за сътрудничество на обща стойност почти 94 млн. евро, които според нея ще бъдат използвани за инвестиции в чиста енергия, критични суровини и умения в Гренландия.

„По образование съм геолог и знам, че Гренландия е много добре обезпечена с природни ресурси“, обяснява пред CNBC и Пол Лусти, ръководител на отдела за изследване на суровини за батерии във Fastmarkets. „Там има голям ресурс от редкоземните елементи и е ясно, че те могат да представляват значителен стратегически интерес за САЩ“.