Биткойн отново поглежда над $100 000 в очакване на 20 януари
Корелацията между биткойна и измерителя на американските технологични акции достигна двугодишен връх, тъй като реакцията на капиталовия пазар на данните за инфлацията в САЩ в сряда помогна да се зададе по-силен тон за цифровите токени
Биткойнът отново надхвърли 100 000 долара, след като по-меката от очакваното инфлация в САЩ помогна да се съживи търсенето на по-рискови активи - от акции до криптовалути.
Оригиналният цифров актив се търгуваше приблизително в диапазона от 90 000 до 100 000 долара през последните четири седмици. В сряда той поскъпна с над 4% до 100 650 долара. За последен път той достигна 100 000 долара на 7 януари, или с около 8 000 долара под най-високата стойност за всички времена, докосната на 17 декември.
Корелацията между биткойна и измерителя на американските технологични акции достигна двугодишен връх, тъй като реакцията на капиталовия пазар на данните за инфлацията в САЩ в сряда помогна да се зададе по-силен тон за цифровите токени.
Тридесетдневният коефициент на корелация за най-голямата криптовалута и индекса Nasdaq 100 е на ниво от около 0,70, показват данни, събрани от Bloomberg. Показание от 1 показва, че активите се движат в синхрон, докато минус 1 сигнализира за обратна връзка.
Докладът за инфлацията в САЩ показва увеличение на цените на годишна база с 2,9%, което отговаря на очакванията, а на месечна база основната инфлация възлиза на 0,2%, което е под прогнозите на анализаторите. По-мекият основен ценови индекс помогна за повишаването на акциите и криптовалутите. След доклада за инфлацията S&P 500 и Nasdaq 100 се повишиха с над 1%.
Инагурацията на Тръмп
Новоизбраният президент на САЩ ще положи клетва на 20 януари и може да разгърне блиц политика. Спекулантите претеглят риска от инфлационни тарифни и имиграционни политики спрямо обещанието му да превърне САЩ в глобален дом на криптовалутите.
„Общата чувствителност към лихвените проценти през последния месец предполага повишено значение на индекса на потребителските цени в сряда“, пишат в бележка анализаторите на K33 Research Ветле Лунде и Дейвид Цимерман. „Освен това в дните, предшестващи встъпването в длъжност, все още може да се формира забележим импулс на Тръмп“.
Според платформата за търговия Derive.xyz хеджиращата активност се засилва на пазара на опции, което е сигнал, че инвеститорите се позиционират за повишена волатилност.
Висши републикански служители в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ са готови да започнат да преразглеждат политиките на агенцията за криптовалутите евентуално още следващата седмица, пише Reuters, позовавайки се на източници.
Сред мерките, които комисарите Хестър Пиърс и Марк Уйеда обмислят, са започването на процес, който в крайна сметка би довел до правила, изясняващи кога агенцията счита дадена криптовалута за ценна книга, и преразглеждането на някои висящи в съдилищата дела за правоприлагане в индустрията.
Очаква се Пол Аткинс, бивш комисар на SEC, избран от Тръмп за председател, да сложи край на репресиите срещу крипто, водени от Гари Генслър, демократ от времето на Байдън, но не е ясно кога Сенатът ще го одобри.
Генслър заяви, че ще се оттегли от поста си на 20 януари, когато Тръмп ще положи клетва.
От следващата седмица Пиърс и Уйеда ще имат мнозинство сред политически назначените комисари на агенцията и са готови да започнат работа междувременно, добавя Reuters. Подобно на Аткинс, двойката са криптоентусиасти, които са критикували твърдата позиция на Генслър по отношение на индустрията и в миналото са издигали алтернативни инициативи, благоприятни за крипто.
Въпреки това, дори и с подобен начален старт, постигането на споразумение по крипторегламентацията може да отнеме месеци и дори по-дълго, като същото важи и за разрешаването на сложни действия по правоприлагане, които зависят от дефиницията за ценни книжа и ролята на крипто там.