Полският премиер Доналд Туск, чиято страна пое председателството на Съвета на ЕС от началото на годината, призова днес от трибуната на Европейския парламент в Страсбург Европа да не се страхува, да бъде решителна, да укрепи собствената си отбрана и да опрости законодателството.

По неговите думи в Европа цари чувство на несигурност и се усещат признаци на духовна криза. Обективно погледнато Европа няма защо да се плаши, каза той. Обръщам се към европейците - вдигнете глава, Европа беше и винаги ще бъде велика, добави Туск.

Няма причина промените в САЩ да ни обезсърчават. Ако вярваме, че смяната на властта в САЩ отваря вратата към неизвестното, трябва да не забравяме европейските мигове на величие. В Европа се родиха откриватели, стратези, никога не сме се бояли от обратите на съдбата. Днешните събития не са заплаха, а нова възможност за Европа. Времето на удобното съществуване свърши, президентът на САЩ иска Европа сама да поеме отговорността за собствената си сигурност. Само съюзник може да иска от друг съюзник да стане по-силен, съперник не би настоявал за това, добави Туск.

Вярвам, че държавите от ЕС могат да бъдат най-ценния съюзник на Вашингтон. Трябва отново да повярваме в способностите си, равни сме на най-великите сили по света, посочи полският премиер.

Горещо призовавам, ако искаме Европа да оцелее, да се въоръжи. Не съм милитарист, поляците не биха искали повторение на която и да било война. За да не бъде историята преразгледана, трябва да бъдем силни и решителни. ЕС трябва да бъде синоним на сила, мощ, етика, морал и законност, призова Туск.

Той призова за борба с дезинформацията, при запазване на свободата на словото. Според него е необходимо да се направи невъзможна външната намеса в изборите в ЕС, особено от страна на Русия. Не трябва да попадаме в капана на цензурата, предупреди полският премиер.

Туск призова за опростяване на европейското законодателство и за пълно прекратяване на зависимостта от вноса на руски енергоносители веднъж завинаги. Той предложи преразглеждане на правилата на ЕС за опазване на околната среда, които може би водят до високите цени на енергията в Европа. Европейците искат да пазят природата, но не и да плащат най-високите цени за енергия, каза той. Полският премиер настоя за осигуряване на европейски средства за сигурността по европейските външни граници и за противовъздушна отбрана.

След като Туск приключи с обръщението си към ЕП, думата бе дадена на европейският комисар за Средиземноморието Дубравка Шуица. Тя посочи, че ЕС се сблъсква с много предизвикателства, които в редица отношения са свързани с нарушаване на чувството за сигурност. Едно от тези предизвикателства е започнатата от Русия война в Украйна, която скоро ще навлезе в четвъртата година отбеляза Шуица и добави, че Брюксел е подготвил 16-и пакет от санкции срещу Москва.

Еврокомисарят коментира и ситуацията в Близкия изток. ЕС работи заедно с международни партньори по план за възстановяване на ивицата Газа, увери Шуица. Тя подчерта, че Евросъюзът подкрепя пътя към решаването на конфликта чрез създаването на две държави.

"Ще работим с Доналд Тръмп", каза хърватският еврокомисар по повод завръщането на републиканеца в Белия дом.

По темата отбрана и сигурност Шуица заяви, че амбициите на Европа трябва да са съизмерими с рискове. "Няма съмнение че амбицията трябва да бъде съразмерна с рисковете", отбеляза тя.

"Ще засилим защитата от чуждестранни въздействия", каза още Шуица. За целта, че вече ще две нови подкомисии, които ще отговарят за дезинформация и за чуждестранно въздействие.

"Имаме съвместната задача да осигурим по-добро законотворчество. […] Ще разчитаме на сътрудничество с полското председателство по всички въпроси”, заключи хърватския еврокомисар.

"Спомням си когато през 2022 г. Вие ми предадохте щафетата в Ротердам и казахте, че ще се борите за по-добра Полша. Сега тя отново е в сърцето на Европа", обърна се Манфред Вебер от Европейската на родна партия (ЕНП) към Доналд Туск от трибуната на ЕП.

"Вие върнахте върховенството на закона и до полския народ стигнаха еврофондове в размер на 137 млн. евро", продължи Вебер. "През следващите шест месеца ще месим за по-добро бъдеще на гражданите на Европа. Не въжделенията на екстремистите, а за стремежите на нормалните хора", подчерта евродепутатът от ЕНП.

Само няколко дни след посещението на унгарския премиер Виктор Орбан в Украйна, Русия атакува с ракети детска болница в Киев, каза още Вебер. "Голям миротворец", отбеляза той.

Вебер посочи, че Европа трябва да има "ръководители, които заслужават доверие". "(Френският президент Еманюел) Макрон смяташе Русия за стратегически партньор", продължи представителят на ЕНП. "Когато моята страна (Германия) наивно планираше Северен поток, Вие вече говорехте за енергиен съюз на Европа", обърна се отново Вебер към Туск.

По думите му испанският премиер Педро Санчес е подценил граничният контрол, докато Туск е развивал позиция към миграцията, като "средство за въздействие". "Мисля, че е важно да сложим край на наивността в Европа. Севернокорейски военни се включват в сраженията. На първо място се нуждаем от сигурност на първо място. След това ще говорим за миграция", каза още Вебер.

"Проблемите на Европа се решават в Европейския парламент, а не в Белия дом. […] Възлагаме големи надежди на Полша", заключи той.

"Историята на Полша е историята на съпротивата – Куражът на поляците срещу окупацията на нацистите, въстанието във Варшавското гето, съпротивата на профсъюза "Солидарност", каза Гарсия Перес, представител на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП. Има много неща на които не сме на едно мнение, но трябва да потърсим единство", добави тя.

Перес посочи, че сигурността не засяга само военното дело. "Над Европа е надвиснала военна заплаха . Трябва да инвестираме в европейската отбрана. Но сигурността е свързана и с това нашите европейски съграждани да не се будят със страх, че няма да могат да си платят парното. Една жена да може да направи аборт, без да се страхува. Сигурността е свързана и с правата на хората с хомосексуална ориентация, които не бива да се страхуват, че ще бъдат бити по улиците", продължи евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите.

"Единствено зеленият курс може да запази планетата", подчерта Перес.

Тя отбеляза, че е важно да има отговорност и солидарност по въпроси като цифровия преход и миграционните потоци. Трябва да има "един глас срещу опустошителната война". Перес добави, че ЕС "не бива да отстъпва от целия напредък, който всички заедно сме постигнали".