ЕС стартира прилагането на Закона за изкуствения интелект с първи пакет от ограничения
Това означава, че компаниите вече трябва да спазват ограниченията и могат да бъдат санкционирани, ако не го направят
Европейският съюз официално започна да прилага забележителен закон за изкуствения интелект, проправяйки пътя за строги ограничения и големи глоби за нарушения.
Законът на ЕС за изкуствения интелект - първата по рода си регулаторна рамка за технологията - влезе в сила през август 2024 г. В неделя официално изтече крайният срок за забраните на определени системи за изкуствен интелект и изискванията за осигуряване на достатъчна технологична грамотност сред персонала.
Това означава, че компаниите вече трябва да спазват ограниченията и могат да бъдат санкционирани, ако не го направят.
Законът за изкуствения интелект забранява определени приложения на изкуствения интелект, които според него представляват „неприемлив риск“ за гражданите.
Сред тях са системите за социално оценяване, разпознаването на лица в реално време и други форми на биометрична идентификация, които категоризират хората по раса, сексуален живот, сексуална ориентация и други признаци, както и „манипулативните“ инструменти на AI.
За нарушения на Закона на ЕС дружествата са заплашени от глоби в размер до 35 млн. евро или 7% от глобалните им годишни приходи - в зависимост от това коя сума е по-висока. Размерът на санкциите ще зависи от нарушението и размера на глобеното дружество.
Това е по-високо от глобите, които са възможни съгласно GDPR - строгия европейски закон за защита на личните данни в цифровата сфера. За нарушения на GDPR компаниите са заплашени от глоби в размер до 20 млн. евро или 4% от годишния глобален оборот.
Не е съвършен, но е много необходим
Струва си да се подчертае, че Законът за изкуствения интелект все още не е влязъл в пълна сила - това е само първата стъпка от поредица от много предстоящи разработки.
Тасос Стампелос, ръководител на отдела за публична политика и връзки с правителствата на ЕС в Mozilla, казва пред CNBC, че макар да „не е перфектен“, законът е „много необходим“.
„Доста важно е да се признае, че това е предимно законодателство за безопасност на продуктите“, казва Стампелос.
„При правилата за безопасност на продуктите, в момента, в който ги въведете, това не е свършен факт. Има много неща, които идват и следват след приемането на даден акт.“
„В момента спазването на изискванията ще зависи от това как стандартите, насоките, вторичното законодателство или производните инструменти следват закона“, добавя Стампелос.
През декември Службата за изкуствен интелект на ЕС, новосъздаден орган, който регулира използването на модели, публикува втори проект на кодекс на практиката за моделите на изкуствения интелект с общо предназначение (GPAI), който се отнася до системи като фамилията големи езикови модели на OpenAI.
Вторият проект съдържа изключения за доставчиците на определени модели с отворен код, като същевременно включва изискването разработчиците на „системни“ модели на GPAI да се подлагат на строги оценки на риска.
Определяне на глобален стандарт?
Няколко технологични ръководители и инвеститори са недоволни от някои от по-обременителните аспекти на закона и се притесняват, че той може да задуши иновациите.
През юни 2024 г. холандският принц Константин казва, че е „наистина обезпокоен“ от фокуса на Европа върху регулирането на AI.
„Амбицията ни изглежда се ограничава до това да бъдем добри регулатори“, посочва Константин.
„Добре е да имаме предпазни огради. Искаме да внесем яснота на пазара, предвидимост и всичко останало. Но е много трудно да се направи това в толкова бързо развиващо се пространство.“
Все пак някои смятат, че наличието на ясни правила може да даде на Европа лидерско предимство.
„Докато САЩ и Китай се конкурират в изграждането на най-големите модели на AI, Европа показва лидерство в изграждането на най-надеждните такива“, казва Диян Богданов, директор „Инженерна интелигентност и растеж“ в финтех компанията Payhawk.
„Изискванията на Закона на ЕС за AI относно откриването на пристрастия, редовните оценки на риска и човешкия надзор не ограничават иновациите - те определят как изглежда доброто“, добавя той.