Когато избирате къде да отседнете по време на вашето пътуване в чужбина, дължината на престоя, броят на хората в групата, както и удобствата, които предпочитате, са само някои от факторите, които помагат за финалното решение.

Преди години да наемете Airbnb вместо да отседнете в хотел беше добър трик за спестяване на пари по време на пътуване. Днес обаче нещата вече стоят по-доста по-различен начин, пише Euronews.

Стартирала през 2007 г. като платформа за краткосрочни наеми на стаи и легла, Airbnb бързо се превръща в световен играч на пазара със своите над пет милиона регистрирани домакини. В началото концепцията е проста - това е допълнителен доход за собствениците, като те предлагат евтини нощувки за туристи с ограничен бюджет. С времето обаче все повече имоти се купуват изцяло, за да се отдават краткосрочно, което със сигурност променя не само туристическия сектор, но и пазара на недвижими имоти.

Ако си мислите, че в момента конкуренцията между хотелите и Airbnb е ожесточена, има новина за вас - нещата ще стават още по-сложни. Представители и от двете страни се надпреварват да предложат по-добри цени и преживявания за своите клиенти, което само затруднява туристите във вземането на решения.

Но кой вариант ще бъде по-добър за вас? Дали уютен Airbnb апартамент в Трастевере, Рим, ще оправдае високата си такса за почистване? Или всъщност е по-мъдро решение да заложите на удобствата на хотел в центъра на града, близо до удобен градски транспорт, известни магазини и забележителности?

Да направите избора си между хотел и Airbnb често зависи от бюджета, с който разполагате. Ако той не е от особено значение или цените в града, където сте решили да отседнете, се припокриват при двата варианта, тогава търсите удобствата.

Airbnb привлича нови клиенти заради разнообразието, което предлага - модерни апартаменти с изглед към морето или нестандартни къщи, перфектни за Instagram кадри. При хотелите нещата стоят по-различно. Повечето от тях ви предлагат стая с легло, баня и хладилник. Въпреки че този начин на почивка осигурява предвидимо изживяване и може да бъде досаден за някои посетители, хотелите все още предлагат най-надеждното обслужване, което можете да откриете.

Според AirDNA хотелите все още се смятат за по-сигурния вариант, но програмите на Airbnb като Superhost и Guest Favorite намаляват тази разлика, като отличават домакините с най-добро обслужване.

Въпреки това фактори като атмосферата и местоположението остават сред основните предимства на Airbnb за много пътешественици. В градове като Париж броят на краткосрочните наеми расте, като през изминалата година достига 95 000, довеждайки до регулаторни мерки от френското правителство.

Въпреки нарастващата популярност на платформата, хотелите продължават да доминират като приходна част от туристическия сектор. Според Statista в страни като Испания, Италия и Великобритания те все още носят значително повече приходи благодарение на прозрачността в цените, наличния персонал и сигурността, която осигуряват.

Изборът на клиентите най-често се свежда до разходите, особено ако са решили да отседнат в скъпи европейски градове като Амстердам, Лондон или Копенхаген. В Париж например средната нощувка в Airbnb струва около 182 евро, докато в тризвезден хотел цената е около 150 евро, което превръща хотела в по-изгодната опция. Макар много от туристите да смятат, че ще спестят, като отседнат в Airbnb, скритите такси за почистване и обслужване често оскъпяват краткосрочния престой.

Проучване на Which? показва, че в 38 от 50 дестинации по света наемането на едностайно жилище чрез Airbnb или Vrbo струва повече от хотелска стая, като тук не са включени петзвездните хотели. Airbnb обаче е по-изгоден вариант за дългосрочен престой, тъй като цените за седмичен наем са средно с 32% по-ниски от тези на еднократните нощувки. Освен това, ако пътувате с повече хора, Airbnb със сигурност е по-достъпен вариант, защото разходите се разпределят.

Най-добрите домакини на Airbnb могат да създадат усещане за уютна, домашна атмосфера, като много имоти предлагат и допълнителни удобства като кухня, двор, джакузи или тераси с гледка. Липсата на персонал, ежедневно почистване и достъпът до хотелски удобства като фитнес, спа център или ресторант обаче може да бъде недостатък за някои туристи.

Хотелите изпъкват с надеждното си качество, обслужване на рецепция, ежедневно почистване на стаята без допълнителна такса и по-голяма сигурност. Освен това при Airbnb съществува и риск от фалшиви или подвеждащи обяви, неочаквани анулации на резервация от страна на домакина в последния момент или дори настаняване в жилище, което се отдава нелегално.

За пътуващите изборът се свежда до това, което ценят повече - удобството на хотелските услуги или уединението и автентичността на Airbnb. Докато един хотел в Брюксел може да ви предложи безплатна закуска, Airbnb може да разполага с джакузи на покрива. Личните предпочитания ще бъдат определящи.

Освен личния комфорт, краткосрочните наеми имат значителен ефект върху пазара на недвижими имоти в популярни европейски градове. Докато хотелите са регулиран сектор и обикновено се намират в търговски зони, Airbnb често е обвиняван за увеличаване на наемите, изтласкване на местни жители и засилване на свръхтуризма.

Градове като Лисабон изпитват сериозни последици от бума на Airbnb. Благодарение на инвестиционните политики на Португалия и славата ѝ като бюджетна дестинация, приходите от туризъм през 2023 г. достигат рекордните 25 милиарда евро.

В резултат, през последните пет години близо 20 000 жилища в Лисабон се отдават краткосрочно, което води до ръст на наемите с 94% от 2015 г. насам и увеличение на цените на имотите със 186%, правейки града все по-недостъпен за местните жители.

Въпреки че луксозните хотели също могат да допринесат за повишените цени в даден район, те не отнемат жилищни имоти от пазара и обикновено се изграждат в предназначени за това зони.