Ким Юнук е на 60 години. Омъжена е от три десетилетия и доскоро е обмисляла развод. Казва, че ѝ омръзнал съвместният живот със съпруга ѝ, с когото имат различни вкусове за много неща и често спорят.

Но изведнъж Ким се разколебава и се отказва от плановете си за развод. Какво се е случило междувременно? Гледала е популярното южнокорейско риалити шоу „Брачен ад“. Сюжетът му е следният: известната психиатърка д-р О Юн Йон консултира двойки с проблеми във връзката. Така пред зрителя редовно се прави дисекция на нечий чужд живот, а той вижда, че и другите имат проблеми. И че често пъти са готови да се разделят заради дреболии – спорове дали да се вечеря вкъщи или в ресторант, скандали за харчене на много пари.

„Не ми е чак толкова лошо. Гледала съм предаването и ми се струва, че съм късметлийка“, казва си Ким.

Тя е от многото корейци – фенове на такъв тип предавания, разказва The Wall Street Journal. Публиката ги иска, а статистиката показва, че броят на разводите намалява. Възможно ли е да има връзка?

Предаванията наистина имат известен терапевтичен ефект. Зрителите разбират, както Ким, че при тях положението не е крайно зле. А и получават съвети как да се справят със семейните си проблеми.

Южна Корея е консервативна страна, в която бракът има голямо значение. Едновременно с това обаче там се регистрират едни от най-ниските нива на раждаемост в света. Една от причините е намаляващият брой на женитбите сред по-младите. Тези, които все пак изберат да сключат брак, често пъти не искат да стигат до формален развод, независимо колко са влошени отношенията им. Въпреки че не е табу, разводът не е и особено добре приет. В такава среда предаванията, посветени на семейни проблеми, стават изключително актуални.

Те носят имена като „Лагер за разведени“ и „Как е вашият брак“ – токшоу, в което говорят хора с проблемни връзки. Едно предаване, наречено „Любов след развода“, обещава на зрителите срещи с „наскоро разведени и готови за общуване“.

Преди две десетилетия Южна Корея има едно от най-високите нива на разводи в света. Броят на разделите се увеличава рязко особено след азиатската финансова криза от 90-те години. Една от причините вероятно е възможността неработещите домакини да получат част от пенсионните осигуровки на съпрузите си при развод. Точно в този период на екран се появява едно от първите предавания, посветено на брака – „Любов и война“. Сюжетът пресъздава раздяла от реалния живот, а зрителите решават какво в крайна сметка да се случи с двойката.

Днес процентът на разводите в страната е намалял драстично – до 1.8 на 1000 души, което с 25% по-малко от тези в САЩ. Но интересът към темата се е запазил.

През 2018 г. адвокатката Чой Юна публикува в инстаграм „комикс за развода“ – анимирана поредица, която се базира на собствения ѝ опит из съдебните зали. Тя нарича комикса „Брачно червено“ и обяснява, че основната ѝ цел била да покаже на повече хора, че не само те имат проблеми.

Публиката реагира мигновено, а малко след това адвокатката сключва договор с Netflix за заснемане на сериала Good Partner, който се появи на екран миналото лято и се превърна в един от най-гледаните. Сюжетът разказва за бракоразводна адвокатка, която хваща съпруга си в изневяра.

Въпреки че харесват сериала, казва Чой, южнокорейците всъщност не обичат да говорят за собствения си развод. Тъкмо обратното, прието е по тази тема да се мълчи, макар че се търсят всякакви лекове за семейните проблеми. Към риалити предаванията се обръщат дори и хора като популярния пастор Ким Джин-су, който сам дава съвети на двойки, но не успява да спаси собствения си брак. 61-годишният мъж обяснява, че намира известна утеха в гледането.

„Реалният живот не е чак толкова различен“, казва той по повод случващото се на екрана.