Безцелно скролване в приложения, прекаляване с кафето, гризане на ноктите, пушене - всеки човек има навици, които би искал да промени.

Ако някога сте се опитвали да се откъснете от вреден навик изведнъж или да го замените с нещо по-полезно, вероятно сте стигнали до заключението, че нито един от тези методи не ви носи същото удовлетворение.

Неврологът и психиатър Джъдсън Брюър предлага различен подход към справянето с вредните навици - препрограмирайте мозъка си, така че вече да не виждате стойност в това, което преди сте обичали да правите, казва той в подкаста 10% Happier.

„Когато се чувстваме разочаровани от вредно поведение или зависимост, мозъкът ни оставя пространство и казва: ‘Добре, дай ми нещо различно’“, обяснява Брюър, директор на изследванията и иновациите в Mindfulness Center към Университета Браун.

Съветът му се основава на над десет години, прекарани в проучване и практикуване на будистка осъзнатост - техника, която според редица изследвания повишава съчувствието към себе си, удовлетвореността от живота и цялостното благополучие.

Според Брюър можете да преквалифицирате мозъка си да обезценява даден навик в три стъпки:

Разпознайте своите „порочни кръгове“

Първата стъпка е ясна - идентифицирайте навика, който искате да промените, и открийте причините, които го провокират. Те могат да бъдат различни - стрес, скука или нужда от разсейване. Например, ако отлагате задачите си, когато сте под напрежение, или посягате към импулсивно пазаруване, когато ви е скучно, вероятно сте попаднали в модел на автоматизирано поведение, казва експертът пред CNBC Make It.

Запитайте се: „Какво всъщност получавам от това?“

Не просто осъзнайте навика си, а анализирайте усещанията, които той предизвиква. Според Брюър често осъзнаваме, че негативните последици са повече от краткотрайното удоволствие.

Той тества тази теория с хронични пушачи и разказва историята в своя TED Talk през 2015 г. Групата му включва хора, които вече са се опитвали да спрат цигарите средно по шест пъти, но без успех. Вместо да ги убеждава да се откажат от вредния навик, той ги насърчава да бъдат любопитни към преживяването:

"Просто пушете. Но този път се концентрирайте върху това, което усещате."

След експеримента една от участничките споделя: "Осъзнатото пушене: мирише на развален кашкавал и има вкус на химикали. Гнусно!"

Въпреки че тя винаги е знаела, че пушенето е вредно, едва след провеждането на този експеримент успява да го усети на по-дълбоко ниво и да промени отношението си към навика.

Фокусирайте се върху голямата награда

Повечето хора не успяват да се откажат от лошите си навици, защото не намират стимул, който да им носи същото усещане за удовлетворение.

Брюър посочва, че алтернативите често не изглеждат достатъчно привлекателни - въртенето на антистрес играчка не замества гризането на нокти, а четенето на книга не винаги може да измести гледането на телевизия.

За да държите нещата под контрол, трябва да разгледате навика в по-широк контекст - защо изпитвате тази нужда, как реагират тялото и умът ви. Осъзнаването на тези фактори ви помага да прекъснете автоматичния модел на поведение и да започнете да вземате по-съзнателни решения.

Според Брюър осъзнатостта е ключът към промяната в дългосрочен план, докато рязкото отказване или насилственото въздържание рядко дават положителни резултати.

"Това не е начинът, по който да промените навиците си. Дори ако можехме да направим 'допаминов пост', което всъщност е невъзможно, единственият ефект би бил да се почувстваме зле заради лишението, без реална промяна", заключава той.