The Sims: Играта, която разкодира човешките навици и се превърна в световен феномен
Симулацията на обикновеното ежедневие промени коренно представите за гейминг индустрия и остава любима на потребителите 25 години по-късно
Можете ли да си представите игра, в която вместо да спасявате света, да търсите скрити съкровища или да се биете с извънземни… просто трябва да ходите на работа, да забравите да изхвърлите боклука, както направихте тази сутрин, или дори да не се изкъпете, докато приятелите ви не започнат да бягат от вас?
През 2000 г. The Sims за първи път представя тази разработена симулация. Дори това да звучи като загуба на време за някои, играта бързо се превръща в световен феномен, какъвто остава до днес.
Създадена от Уил Райт - визионерът, който стои зад SimCity, The Sims напълно преобръща света на симулациите.
В индустрия, доминирана от екшън заглавия и аркадни предизвикателства, тя предлага нещо коренно различно - свят, в който играчите изграждат, управляват и наблюдават виртуални хора, ставайки свидетели както на малките им радости, така и на големите им проблеми, пише Fast Company.
Но какво точно е The Sims? Дигитална къща за кукли? Симулация на живота в големия град? Огромен квартал от тамагочита със служебни задължения? Или може би кръстоска между HGTV и Real Housewives?
Истината е, че играта никога не е имала точна и строга дефиниция - всичко зависи от това как я възприема всеки индивидуален играч. Още от самото начало тя предлага свят без предразсъдъци и без поставяне на етикети - включително по отношение на взаимоотношенията, пола и идентичността на персонажите, които създавате.
Днес, 25 години по-късно, франчайзът, сега собственост на EA, събира половин милиард играчи от целия свят.
The Sims 4, макар и на повече от десетилетие, стана безплатна за изтегляне през 2022 г., което доведе до истински бум в популярността ѝ - вече има над 85 милиона играчи и 17 допълнителни пакета, които предлагат всичко - от семейни скандали за наследство до мистичен романс с вампир.
Играта симулира реалния живот, но с умишлено преувеличени жестове, комични ситуации и неочаквани събития. Според Линдзи Пиърсън, творчески вицепрезидент на франчайза, The Sims залага повече на хаос, отколкото на реализъм, за да поддържа интереса на играчите.
Героите се движат и изразяват емоциите си по-преувеличено, подобно на актьори в театрално представление.
„Никой не иска да гледа как виртуалните герои готвят или спят по същия начин, както в реалността. Всичко трябва да изглежда интересно, дори ако се повтаря многократно“, казва старши анимационният директор Науаф Баракат.
The Sims създава пространство за развиване на въображението, вместо да налага сюжет. Дава само рамка - героите говорят на измислен език, симлиш, темите на разговор са обобщени с икони, а историята се развива в съзнанието на играча.
Още от самото начало The Sims стои далеч от строгите социални етикети и дефиниции. Връзките се случват плавно, без фиксирани категории, а отношенията могат да бъдат както романтични, така и полигамни, в зависимост от решенията на играчите.
„Ние просто отваряме пространство за интерпретация, без да поставяме рамки и ограничения“, споделя Пиърсън.
Най-интересното е, че в играта няма победители и губещи. Симулацията не наказва, а опрощава провалите. През годините обаче начинът, по който героите се провалят и си създават проблеми, със сигурност еволюира.
В първата версия на играта беше изключително трудно да поддържате „тамагочитата“ живи - те постоянно умираха от глад, пожари или нещастни инциденти. В The Sims 2 провалът вече се изразяваше в емоционални кризи, а в The Sims 3 и The Sims 4 фокусът се измества към неспособността за самоусъвършенстване - героите не се провалят, но просто „не процъфтяват“.
Въпреки това, грижата за основните им нужди не се променя особено. Ако не ги заведете до тоалетната навреме, те все още ще се изпуснат насред хола - дори след 25 години актуализации. Много играчи обаче споделят, че именно тези малки детайли засилват емоционалната им връзка с виртуалните герои, които са създали.
„Играта все още се нуждае от определено ниво на предизвикателство, за да повярвате, че тези малки същества имат нужда от вас“, обяснява Линдзи Пиърсън. Дори неуспехите - като падане на метеорит, докато героят ви гледа звездите - са проектирани да бъдат забавни.
Може би точно това е ключът към дълголетния успех на The Sims - в свят, в който често обезчовечаваме хората онлайн, играта ни напомня, че дори един ред код може да предизвика грижа и съпричастност у човека.