В сряда Microsoft представи Majorana 1 - квантов чип, който според компанията се захранва от ново състояние на материята.

Главният изпълнителен директор Сатя Надела го определи като „пробив“ в развитието на квантовите изчисления.

„Повечето от нас са израснали, научавайки, че има три основни вида материя, които имат значение: твърдо, течно и газообразно. Днес това се промени“, пише Надела в X.

“След близо 20-годишно преследване създадохме изцяло ново състояние на материята, отключено от нов клас материали - топопроводници, които позволяват фундаментален скок в изчислителната техника. Той захранва Majorana 1, първия квантов процесор, изграден върху топологично ядро.

Microsoft Majorana 1

Вярваме, че този пробив ще ни позволи да създадем истински значим квантов компютър не след десетилетия, както някои прогнозираха, а след години.“

Квантовите изчисления са бързо развиваща се област на технологията, която съчетава дисциплините на компютърните науки, математиката и квантовата механика за решаване на по-сложни изчисления по-бързо, отколкото е възможно чрез класически методи. Основата на квантовите изчисления се основава на информационни единици, наречени кюбити, а не на битове, използвани в класическите изчисления.

Кюбитите съществуват в няколко състояния едновременно, подобно на въртяща се монета, която показва едновременно и ези, и тура. Те се държат по различен начин, когато се наблюдават, и изискват специфични условия, като слаба светлина или изключително студена среда, за да се възпроизведат резултатите надеждно и без грешки, което прави напредъка в областта бавен.

Въпреки това, когато се държат предсказуемо в достатъчно голям мащаб, кюбитите позволяват на квантовите компютри бързо да изчисляват уравнения с множество решения, които биха били невъзможни за класическите компютри.

Изследователите в областта са съгласни, че изчисленията, които могат да се решат чрез квантови компютри, могат да помогнат за откриването на нови лекарства, да насърчат устойчивото отглеждане на храни в сурови климатични условия и да разработят нови химични съединения, които да разграждат пластмасите или да разбият сегашните ни методи за криптиране, наред с други резултати.

Надела вярва, че това ще промени правилата на играта в световен мащаб, когато се използва в комбинация с постиженията в областта на изкуствения интелект.

В участието си в подкаста Dwarkesh Nadella казва, че квантовите изчисления ще бъдат най-полезни за изследване на това как различните съединения работят в различни състояния, като например постиженията във химията и биологията, а не за обработката на тежки данни, в която изкуственият интелект е най-добър.

„Ако имате AI плюс квант, може би ще използвате втория за генериране на синтетични данни, които след това ще се прилагат от AI за обучение на по-добри модели“, посочва Наделa.

В съобщение за пресата Microsoft заяви, че нейният квантов свръхпроводник е нов материал, който не е твърд, течен или газов, който компанията е изработила атом по атом.

Трой Нелсън, главен технологичен директор в Lastwall, доставчик на квантово устойчиви технологии за киберсигурност, казва пред Business Insider, че тъй като поведението на квантовите системи често е трудно да се докаже поради нестабилния характер на кюбитите, той би искал да види повече тестове в реални условия, за да потвърди констатациите на Microsoft, но е „по-скоро от оптимистичната страна на предпазливия оптимизъм“ по отношение на съобщението.

„Това, което направиха, е, че създадоха нова основа, върху която можем да градим“, казва Нелсън.

„Сега трябва да решим производствените проблеми като икономии от мащаба и намаляване на разходите. Но това, което те създадоха тук, е нова пътна карта.“

Той посочва, че пробивът на Microsoft, ако може да бъде повторен от други изследователи в областта, ще бъде повратна точка, която ще съкрати сроковете за разработване на напълно функционални квантови компютри само до години.

„Ако наистина успеем да отпечатаме топопроводник до чипове с размерите на ръката ви, това ще е също толкова революционно, колкото и силициевият транзистор.“

В сряда акциите на Microsoft поскъпнаха с 1,25 % след обявяването на новия квантов чип.

Макар че чипът Majorana 1 не означава, че полезните за търговската мрежа квантови изчисления са тук, той е последният от поредица значителни постижения в областта, които карат някои изследователи да вярват, че по-широкото, търговско внедряване ще настъпи по-скоро, отколкото се очакваше досега.

През декември Google представи Willow, новия си квантов чип, който според компанията може да извърши стандартно сравнително изчисление за по-малко от пет минути - задача, която би отнела на сегашните най-бързи суперкомпютри 10 септилиона години; времева рамка, която надвишава възрастта на Вселената.

Но не всички са убедени в това. Акциите на квантовите компании се сринаха през януари, след като главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг предположи, че все още има 20 години до момента, в който технологията ще бъде „много полезна“.